Windows 11: 6 działań, które pomogą Ci go zoptymalizować

Korzystasz na co dzień z systemu Windows 11 i chcesz, aby sprawował się optymalnie? To bardzo dobrze – mam dla Ciebie kilka prostych porad, które pozwolą na osiągnięcie lepszej wydajności. Zobacz, w jak prosty sposób można go podrasować i cieszyć się większym komfortem.
Windows 11
Windows 11

Najnowszy (jak na razie system) Windows przeszedł już sporą ewolucję. Po swoim debiucie nie cieszył się dużą popularnością, ale kolejne aktualizacje zmieniły ten stan rzeczy i w chwili obecnej to całkiem przyjemne rozwiązanie, które cały czas zyskuje nowe funkcje. A czy da się podrasować je jeszcze bardziej? Spróbuj poniższych sposobów – nie są wymagające, a mogą przynieść zaskakująco pozytywne efekty.

Windows 11 – zacznij od podstaw, czyli partycji

System operacyjny zainstalowany jest na partycji systemowej, znajdującej się na dysku. Niezależnie od tego, czy będzie to nośnik HDD czy SSD, jakiekolwiek jego błędy i defekty mogą sprawić, że system nie będzie działać poprawnie. Możesz w prosty sposób sprawdzić jego kondycję – Windows 11 ma wbudowane narzędzie do tego działania. Wystarczy tylko:

 • otworzyć eksplorator plików;
 • kliknąć na “Ten komputer”;
 • wybrać dysk z systemem (domyślnie jest to “C”);
 • kliknąć na niego prawym przyciskiem myszki i wybrać “Właściwości”;
 • a następnie wybrać zakładkę “Narzędzia” i kliknąć na “Sprawdź”;
 • odczekać, aż system przeprowadzi proces.

Jeśli pojawiły się błędy, wówczas Windows 11 podejmie próbę ich samoczynnego naprawienia. Jeśli nie znajdzie – wszystko jest w porządku.

Windows 11 – wyłącz start z systemem aplikacji, których nie używasz

Gdy instalujesz aplikacje w systemie Windows, wiele z nich dodaje się do autostartu, czyli uruchamiają się wraz z włączeniem systemu operacyjnego. A gdy tak się dzieje, nie tylko opóźniają rozruch, ale też od samego początku pobierają zasoby, co może spowalniać działanie całego urządzenia. Większość z nich niekoniecznie jest Ci potrzebna – na przykład aplikacja Steam. Czy musisz od razu logować się na tę platformę po włączeniu maszyny?

Jak wyłączyć to, czego nie potrzebujesz? W prosty sposób:

 • kliknij na Start (logo Windows na pasku zadań) prawy przyciskiem myszki;
 • wybierz z listy Menedżera Zadań;
 • wybierz “Aplikacje autostartu” z panelu po lewej stronie;
 • kliknij prawym przyciskiem myszki na aplikacji, którą chcesz wyłączyć i wybierz “Wyłącz”,

Zrób tak z wszystkimi zbędnymi programami, których nie chcesz używać.

Menedżer Zadań Windows 11

Zobacz też: Zapchany dysk na komputerze? Podpowiadamy, jak zwolnić miejsce w systemie Windows

Usuń zbędne aplikacje

Pozostając przy aplikacjach – warto też usunąć z dysku nieużywane. Powód? Po prostu zajmują niepotrzebnie miejsce, a przy dyskach twardych o mniejszej pojemności każdy megabajt jest na wagę złota. Jak to zrobić? Przejdź do systemowych ustawień i wybierz dział Aplikacje, a tam przejdź do “Zainstalowane aplikacje”. Możesz posegregować je po nazwie, dacie instalacji, rozmiarze (malejąco lub rosnąco). Następnie przy wybranej do usunięcia kliknij lewym przyciskiem myszki na trzy kropki i wybierz “Odinstaluj”. Potwierdź działanie i gotowe.

Włącz Czujnik Pamięci

Czujnik Pamięci to praktyczne narzędzie systemowe, które samoczynnie oczyści Windows 11 z cyfrowych “śmieci” – czyli plików tymczasowych, skasowanych plików, pozostałości po zainstalowanych aplikacjach itp. Jak z niego skorzystać? Oto kolejne kroki postępowania:

 • wejdź do działu System w ustawieniach Windowsa;
 • przejdź do działu Pamięć;
 • przesuń suwak przy Czujniku Pamięci w prawo.

Jaki będzie efekt? Gdy zacznie brakować miejsca na dysku, Windows usunie tyle zbędnych plików, aby system mógł działać z najwyższą wydajnością. Możesz też wybrać czas, po jakim będą usuwane pliki z Kosza. Domyślnie jest to 30 dni. To samo możesz ustawić dla plików z folderu Pobrane.

Windows 11 Czujnik Pamięci

Może wirus?

Jeśli Windows 11 nie działa tak wydajnie, jak tego oczekujesz, być może gdzieś przyczaił się szkodnik? Warto przynajmniej raz w miesiącu przeprowadzić skanowanie systemu programem antywirusowym. Pamiętaj też, aby mieć włączony systemowy Windows Defender. Możesz sprawdzić, czy działa, wchodząc do działu “Prywatność i zabezpieczenia”, a następnie “Zabezpieczenia Windows”. Jeśli Windows Defender działa, przy jego ikonce będzie znajdować się zielone kółeczko. Jeśli nie:

 • kliknij na “Ochrona przed wirusami i zagrożeniami”;
 • kliknij na “Opcje programu antywirusowego Microsoft Defender”;
 • włącz wszystkie dostępne opcje.

Zobacz też: Turbodoładowanie dla Google Chrome. Podpowiadamy, jak wykorzystać potencjał przeglądarki

Wykorzystanie baterii ma znaczenie

Jeśli korzystasz z systemu Windows 11 na laptopie, warto zoptymalizować zużycie baterii, aby moc wykorzystywana była w sposób optymalny. Jak to zrobić?

 • w dziale System w ustawieniach wybierz “Zasilanie i bateria”;
 • w “Tryb zasilania” wybierz “Najwyższa wydajność zasilania”;
 • w “Bateria” wybierz “Oszczędzanie baterii” oraz “Zmniejsz jasność ekranu podczas oszczędzania baterii”.
Windows 11 bateria