Duolingo to już nie tylko języki obce. Właśnie rusza kurs… muzyczny

Kto do tej pory nie zetknął się z Duolingo, przypuszczalnie siedział przez ostatnie 11 lat pod ciężkim kamieniem, bez dostępu do Internetu. Jedno z najpopularniejszych i najprostszych narzędzi do nauki języków obcych właśnie wzbogaca swoje portfolio o gałąź wiedzy, przynajmniej z mojego punktu widzenia, niezwykle cennej, a przede wszystkim uniwersalnej. Pewnie już domyślacie się o jakie uniwersalną umiejętność może chodzić, a ja dodam tylko, że wystartuje on jeszcze tej jesieni. Dobra wiadomość jest taka, że osiągnięcia w niej będą wliczać się do generalnego systemu punktacji stosowanego w kursach językowych Duolingo.
Duolingo to już nie tylko języki obce. Właśnie rusza kurs… muzyczny

Dla śledzących aktywność Duolingo nie będzie dużym zaskoczeniem wiadomość, że popularna platforma edukacyjna od pewnego czasu przygotowuje się do rozszerzenia swojej dotychczasowej oferty o lekcje muzyki. Po raz pierwszy informowaliśmy o tym już w okolicach marca, jednak dopiero teraz, przy okazji dzisiejszej konferencji Duocon 2023, mamy okazję dowiedzieć się na ten temat nieco więcej. Oczywiście jak przystało na ten konkretny serwis, nauka została przekształcona w grywalizację. Lekcje zostały podzielone na poziomy, których ukończenie będzie premiowane punktami. 

Dlaczego w zasadzie muzyka? Jak podaje Duolingo, nauka muzyki pomaga w czytaniu, mówieniu, słuchaniu i umiejętnościach matematycznych. Może nawet opóźnić spadek zdolności poznawczych związany ze starzeniem się. Zamiast oglądać długie filmy lub czytać długie teksty, aby uzyskać wyjaśnienia pojęć muzycznych, ucz się poprzez interakcję z ćwiczeniami podobnymi do gier, które utrzymują koncentrację i zaangażowanie – czytamy na stronach platformy.

Dla mnie brzmi to zachęcająco i możecie uwierzyć mi na słowo: przyswajanie teoretycznych podstaw muzyki na pewnym etapie mojego życia przypominało mi bardziej wspinaczkę w trampkach na Mount Everest. Kocham muzykę, ale do tej pory nie znalazłem skutecznej metody na opanowanie teorii, więc chętnie skorzystam z Duolingo w tym konkretnym zakresie.

Duo Re Mi czyli nauka muzyki z Duolingo

Czego będziecie mogli nauczyć się z kursu muzycznego Duolingo? Przede wszystkim będzie można dowiedzieć się więcej o samym rytmie, nazwach nut i ich umiejscowieniu na klawiaturze pianina (na razie nauka będzie się koncentrować wyłącznie na instrumentach klawiszowych), czytaniu nut, ćwiczeniu ucha, a także rozróżniania nut i wysokości dźwięków. Kurs muzyczny pod nazwą Duolingo Music ma ruszyć już tej jesieni i początkowo będzie dostępny wyłącznie na urządzeniach z systemem iOS w dwóch wersjach językowych – angielskiej i hiszpańskiej. Stopniowo liczba wersji językowych będzie rozszerzana.

Czytaj też: Duolingo będzie uczyć nie tylko języków. Powstaje nowa aplikacja do nauki… muzyki

Naukę zaczniemy od poznania dźwięków C i D w tonacji C-dur, a do tego nie będzie potrzebny żaden fizyczny instrument – Duolingo ma własną cyfrową klawiaturę pianina cyfrowego. Aplikacja pomoże dopasować dźwięki każdej nuty do ich umiejscowienia na pięciolinii (to podstawowy element pisma nutowego do zapisu dźwięków). Błyskawicznie będziemy w stanie rozpoznać konkretne dźwięki na arkuszu nutowym. W procesie wykorzystano 200 znanych piosenek, które własnoręcznie trzeba będzie zagrać na wirtualnej klawiaturze.

Już teraz z poziomu aplikacji Duolingo możecie się zapisać na listę oczekujących, a natychmiast dowiecie się o rozpoczęciu kursu muzycznego. Platforma planuje również aktualizację sekcji matematycznej, która ma teraz zawierać dawkę wiedzy o realnych zastosowaniach królowej nauk w świecie rzeczywistym. Trzymam kciuki za powodzenie projektu i nie omieszkam skorzystać, bo z majmy jestem noga. Polecam oglądać transmisję z konferencji Duocon 2023 dziś od godziny 18:00 (patrz: embed powyżej).