Chiny poszły po rekord. Ich moduł fotowoltaiczny jest najlepszy na świecie

Jak przekonuje chiński producent fotowoltaiki, firma Huasun, opracowany przez nią model, czyli Himalaya G12-132, osiąga naprawdę niesamowite wyniki. 
Chiny poszły po rekord. Ich moduł fotowoltaiczny jest najlepszy na świecie

Dokładniej rzecz ujmując, chodzi o rezultaty wśród modułów HJT, czyli złożonych z monokrystalicznego krzemu oraz cienkiej, amorficznej warstwy krzemu. W takiej konfiguracji nowy panel osiągnął moc 744,43 W. Wszystko to przy wydajności konwersji wynoszącej 23,96%, co stanowi nowy rekord mocy i wydajności wśród modułów fotowoltaicznych HJT. Jak podkreślają przedstawiciele chińskiego przedsiębiorstwa, to nie pierwszy raz, gdy wytyczyło ono kierunek rozwoju dla całej technologii.

Czytaj też: Połączono grafen z wyjątkowym składnikiem. Fotowoltaicznie ta para wygląda jak Flip i Flap

Himalaya G12-132 składa się z dwustronnych mikrokrystalicznych ogniw G12-20BB HJT. Dzięki poprawkom z zakresu procesu hermetyzacji PIB + folii do konwersji światła, nowy moduł cechował się wyjątkowo dobrymi rezultatami: nie tylko pod względem wydajności, ale i mocy wyjściowej.

Moduł fotowoltaiczny HJT od Huasun, znany jako Himalaya G12-132, osiągnął moc 744,43 W. To rekordowy wynik

Z zapowiedzi szefa centrum badawczo-rozwojowego chińskiej firmy wynika, że zamierza ona kontynuować ustanawianie rekordów. Wśród aspektów objętych ostatnimi badaniami wymienia się kwestie związane z heterozłączami, ich masową produkcją oraz projektowaniem platformy technologicznej ogniw słonecznych głównego nurtu w architekturze typu N.

Czytaj też: Seria pożarów fotowoltaiki. W dwóch europejskich krajach mają problem 

Branża fotowoltaiczna sporo zawdzięcza inżynierom z Chin. Kraj ten wytycza w ostatnich latach trendy z zakresu rozwoju technologii pozwalających na wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, a jednocześnie jest jednym z liderów, jeśli chodzi o instalację takich urządzeń. Chodzi między innymi o farmy fotowoltaiczne czy wiatrowe. Kolejne postępy w pracach nad tego typu rozwiązaniami będą więc istotne w skali całego świata. A im bardziej zadowalające wyniki osiągane przez kolejne modele, tym lepiej dla całego świata.