iPhone 15 Pro się przegrzewa. Apple: owszem, tak może być

iPhone 15 Pro Max od momentu pojawienia się na rynku jest krytykowany zewsząd za jedną rzecz. Gdy zaczyna intensywniej pracować, robi się gorący. Jak dotąd najwyższa zanotowana temperatura przekroczyła 50°C, ale i przy mniejszym nagrzaniu płynność oraz wydajność działania pozostawiają wiele do życzenia. Jako winowajcę wskazywano procesor, jak się jednak okazuje – to zły trop.
iPhone 15 Pro Max 1 TB Tytanowy Błękitny

iPhone 15 Pro Max 1 TB Tytanowy Błękitny

Zmian na lepsze nowej propozycji Apple odmówić nie można, jednak nie obyło się bez kilku negatywnych aspektów, a jednym z nich jest właśnie zbytnie nagrzewanie się urządzenia. Serce iPhone’a 15 Pro Max to procesor A17 Pro, produkowany przez TSMC w procesie litograficznym 3nm. To właśnie na niego wskazywano jako na przyczynę problemów z wysoką temperaturą. Skąd wiemy, że to nie jego wina?

iPhone 15 Pro Max – dlaczego robi się gorący?

Najnowsza propozycja firmy Apple nie jest modelem gamingowym, dlatego nie ma tak zaawansowanego systemu chłodzenia, jak np. Asus ROG Phone 6 czy choćby inne modele z wyższej półki, jak Galaxy S23 Ultra. Ma jednak bardzo mocny procesor, a im większa jego moc – tym większe chłodzenie będzie potrzebne. Ming-Chi Kuo, analityk technologiczny, który jest doskonale znany w branży IT, zbadał dokładnie sprawę i stwierdził, że przyczyną nagrzewania nie jest sam procesor. Czyli TSCM zostało uniewinnione.

W czym zatem tkwi problem? Kuo sugeruje, że dzieje się tak przez odchudzenie systemu chłodzenia, mające na celu zredukowanie całkowitej wagi urządzenia. Zmniejszono znacznie obszar rozprowadzania ciepła, co w połączeniu z tytanowymi ramkami dało takie właśnie, “gorące” efekty.

iPhone 15 Pro Max

Czytaj też: iPhone 15 Pro Max po 5 dniach. 5 zachwytów i 5 rozczarowań

Co zatem robić? Jedynym rozwiązaniem dla Apple jest zmiana systemu odprowadzania ciepła w taki sposób, aby było one zapewnione w stopniu wystarczającym do zapotrzebowania. W stosunku do modelu iPhone’a 14 Pro, jego następca jest lżejszy o 19 gramów. Niestety – odbyło się to kosztem sknoconego chłodzenia. Kuo przewiduje, że Apple postara się rozwiązać ten problem poprzez aktualizację firmware’u procesora A17. Ale to z kolei może to wpłynąć negatywnie na jego wydajność.

Apple znalazł się pomiędzy młotem a kowadłem. Problemy z gorącymi telefonami mogą spowodować spadek ich sprzedaży, zaś ograniczenie wydajności procesora może zniechęcać do zakupów. Tak źle i tak niedobrze.

[Aktualizacja 02.10.23] – jest oficjalne stanowisko Apple

Producent dopiero po trzech dniach odniósł się do problemu. Jednak wina za przegrzewanie się iPhone 15 nie jest jego zdaniem związana z konstrukcją, a dwoma innymi czynnikami. Pierwszy to nadmierna aktywność podczas przygotowywania nowego urządzenia do działania. Czyli przywracanie wszystkich ustawień, zdjęć, pobierania muzyki oraz innych czynności związanych z przejściem na nowy telefon.

Czynnik drugi to bug znaleziony w iOS 17. Jest on związany z mechanizmami aktualizacji oprogramowania form trzecich, które prowadzą do przeładowania systemu. Czy chodzi o wszystkie aplikacje, czy też tylko niektóre? Apple tego nie podało, poinformowało natomiast, że pracuje z ich producentami nad rozwiązaniem problemu, a więc chodzi raczej o wybrane.