Jak zobaczyć dźwięk kwantowy? Oni dokonali tego, co wydawało się niemożliwe

Widzenie dźwięków brzmi raczej jak efekt halucynacji, ale okazuje się, że istnieje naukowy sposób, aby tego dokonać. W tym celu trzeba skorzystać ze… światła kwantowego.
Jak zobaczyć dźwięk kwantowy? Oni dokonali tego, co wydawało się niemożliwe

Ani jedno ani drugie nie wydaje się specjalnie sensowne, lecz naukowcy z University of East Anglia przekonują, że opracowany przez nich sposób jest bardzo skuteczny. Piszą o nim na łamach Physical Review Letters, odnosząc się do interakcji pomiędzy wibracjami a fotonami. Zrozumienie tych wzajemnych oddziaływań powinno być kluczowe w kontekście wyjaśniania, jak w skali molekularnej zachodzą interakcje między światłem a materią.

Czytaj też: LIGO pokonał ograniczenia kwantowe. Zobaczy w kosmosie coś zupełnie nowego

W fizyce chemicznej od dawna pojawiają się kontrowersje dotyczące natury procesów, w których energia z fotonów jest przenoszona wewnątrz cząsteczek. Czy są one kwantowo-mechaniczne czy klasyczne? Molekuły są złożonymi i nieuporządkowanymi systemami, które bez przerwy wibrują. W jaki sposób te wibracje wpływają na procesy kwantowo-mechaniczne w cząsteczce? opisuje Magnus Borgh 

Szukając sposobów na to, by zobaczyć dźwięk kwantowy, naukowcy z University of East Anglia postanowili skorzystać z technik z zakresu optyki kwantowej

O ile do tej pory zazwyczaj wykorzystywano techniki oparte na polaryzacji, aby badać rzeczone procesy, tak teraz naukowcy postanowili zastosować nieco inne podejście. W tym celu skorzystali z technik z zakresu optyki kwantowej, dzięki czemu byli w stanie badać prawdziwe efekty kwantowe i to bezpośrednio w układach molekularnych. 

Czytaj też: Pierwszy taki komputer kwantowy w historii. Nowe urządzenie ma rekordową liczbę kubitów

Jak wykazały ostatnie obserwacje, gdy cząsteczka wymienia z otoczeniem fonony, czyli kwantowo-mechaniczne cząstki dźwięku, to dochodzi do emisji charakterystycznego sygnału. O ile fotony od dawna stanowiły obiekty eksperymentów, tak fonony nie mogą podlegać takim samym pomiarom, dlatego ostatnie postępy mogą okazać się tak istotne. Przede wszystkim powinny przełożyć się na zwiększenie możliwości poznawania tajemnic kwantowego dźwięku w cząsteczkach. Być może uda się nawet opracować metody bezpośredniego wykrywania fononów, na co liczą członkowie zespołu badawczego.