Uwaga – WinRAR może być niebezpieczny. Podpowiadamy, co zrobić

Popularny program do archiwizacji WinRAR jest dla wielu osób jednym z podstawowych narzędzi, które instalują w systemie. Jak jednak alarmują specjaliści Google’a, ma on poważną podatność, która może posłużyć cyberprzestępcom do wstrzyknięcia złośliwego kodu. Co robić, aby się zabezpieczyć?
Narzędzia WinRAR
Narzędzia WinRAR

Czy jest ktoś, kto nigdy nie korzystał z tego archiwizera? Pojawił się on na rynku w 1993 roku, a obecnie szacuje się liczbę jego użytkowników na ponad 500 milionów. Co prawda większość z nich używa niezarejestrowanej wersji (a więc nie opłacono licencji), jednak zagrożenie jest dla wszystkich takie samo. Zostało ono oznaczone kodem CVE-2023-38831. Na czym polega?

WinRAR zagrożony, ale nie wpadaj w panikę

Jak odkryli specjaliści z należącej do Google’a Threat Analysis Group (TAG), podatność w archiwizerze umożliwia wstrzyknięcie i uruchomienie złośliwego kodu w momencie, gdy użytkownik otwiera niewinnie wyglądający plik, na przykład obrazek w formacie .png. Można wypatrzeć pułapkę, jednak wymaga to sprawdzenia samego pliku – w jego nazwie po formacie powinna znajdować się spacja. A więc będzie to np. “obrazek1.jpg “. Jeśli wypatrzysz taki plik – natychmiast go usuń.

Szansę udanego ataku zwiększa fakt, że mało kto będzie sprawdzać wszystkie nazwy plików, zwłaszcza gdy ma ich kilkadziesiąt. Google pokazuje, jak wygląda struktura i działanie takiego fałszywego pliku:

Fałszywy plik w WinRAR

Czytaj też: Uber padł ofiarą hakera. Wystarczyła prosta sztuczka

Google odnotowało, że podatność była już wykorzystywana w praktyce zarówno przez hakerów “prywatnych”, jak i zatrudnionych przez władze różnych krajów świata. Wśród nich znajduje się grupa Sandworm, opłacana przez Kreml, a także Frozenlake, opłacana bezpośrednio przez rosyjski wywiad wojskowy GRU. Na liście wykrytych sprawców ataków są również hakerzy opłacani przez Chiny.

Sam WinRAR został oczywiście powiadomiony o wykrytej podatności, dlatego jest już gotowa łatka, która ją pokrywa. Aby ją uzyskać, wystarczy tylko zaktualizować aplikację do najnowszej wersji – ma ona numer 6.24. A można to zrobić, pobierając ją ręcznie ze strony producenta. I już możesz czuć się spokojnie.