Wygląd nowych flagowców ujawniony tuż przed premierą. Wszystko, co wiemy o Xiaomi 14

Wielkimi krokami zbliżamy się do premiery najnowszego Snapdragona, który sprawi, że pod względem smartfonowych debiutów końcówka roku będzie bardzo interesująca. Wszystko wskazuje na to, iż Xiaomi wyprzedzi konkurencję i jako pierwszy wprowadzi na rynek kolejną generację swojej flagowej serii – Xiaomi 14.
Xiaomi 13 i Xiaomi 13 Pro

Xiaomi 13 i Xiaomi 13 Pro

Xiaomi 14 Pro pozuje na renderach. To w ogóle nie wygląda ładnie…

Kiedy kilka tygodni temu Apple wprowadził na rynek iPhone’y 15 oczywiste było, że konkurencja z pewnością zacznie się nimi inspirować. Już jakiś czas temu dowiedzieliśmy się, że tak jak jego główny rywal, również Samsung zdecyduje się na tytanowe wzmocnienie obudowy w serii Galaxy S24, a w dodatku model podstawowy i Plus dostaną płaskie ramki, mocno nawiązujące do tych, znanych z poprzednich generacji iPhone’ów. Teraz natomiast do sieci trafiły rendery Xiaomi 14 Pro, a więc nadchodzącego flagowca chińskiego producenta i… cóż, wystarczy spojrzeć na to urządzenie, by wiedzieć, co posłużyło za inspirację.

W oczy rzuca się wyspa aparatów – ogromna, kwadratowa i wyglądająca jak kuchenka indukcyjna. Można co prawda doszukać się tutaj podobieństw do zeszłorocznych modeli, które również miały na pokładzie wyspę o podobnym kształcie, jednak tamta wyglądała o wiele lepiej, była też mniejsza. Ta widoczna na renderach zdaje się być za duża, jak na taki smartfon. Jeszcze gorzej sprawa ma się z wymiarami, bo jeśli wierzyć plotkom, Xiaomi 14 Pro ma wymiary 161,6 x 75,3 x 8,7 mm, a więc jest nieco grubszy od poprzednika, natomiast w miejscu wyspy ta grubość wzrasta do 13,1 mm – będzie to bardzo masywny smartfon, choć i tak jeszcze trochę mu brakuje do Xiaomi 13 Ultra (15,2 mm grubości z wyspą aparatów).

Render Xiaomi 14 Pro | Źródło: 91mobiles

Kolejnym, co mocno rzuca się w oczy jest to, że Xiaomi 14 Pro będzie bardzo łaski. Poprzednie modele Pro charakteryzowały się zakrzywionym ekranem i pleckami, przez co oczywiście również ramki były zaokrąglone, nadając całości bardziej smukłego i delikatnego charakteru. Na renderach widać natomiast, że producent porzuci krzywizny, upodobniając Pro do zeszłorocznego Xiaomi 13, a także do… no właśnie, trudno oprzeć się przed skojarzeniem z iPhone’ami, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę wzmianki o tytanowej ramce. Nawet ta wyspa aparatu z daleka może wyglądać jak ta w iPhone’ach. Oby te rendery okazały się fałszywe, bo oczami wyobraźni już widzę te memy:

– Mamo, chce iPhone’a.

– Mamy iPhone’a w domu.

Tymczasem iPhone w domu:

Render Xiaomi 14 Pro | Źródło: 91mobiles

Odkładając żarty na bok, przejście z zakrzywionego panelu na płaski wydaje się ostatnio coraz popularniejszym podejściem, co mogliśmy zauważyć już w takich urządzeniach, jak Pixel 8 Pro. Mówi się nawet, że taki sam los może spotkać Galaxy S24 Ultra, co jednak wydaje się na razie mało prawdopodobną plotką. Tak czy inaczej, Xiaomi 14 Pro może przejść sporo zmian konstrukcyjnych, które mocno odmienią wygląd tego modelu. Tylko czy na lepsze? Mnie się on nie podoba i naprawdę liczę, że finalnie zobaczymy coś innego.

[Aktualizacja] Xiaomi potwierdza wygląd swoich flagowców

Choć premiera Xiaomi 14 odbędzie się już jutro, to producent nie chciał czekać do premiery i już wczoraj pokazał nam wygląd swoich nadchodzących smartfonów. Rendery okazały się w większości trafne — Xiaomi 14 Pro będzie mocno przypominać iPhone’a i to do tego stopnia, że z profilu można byłoby się zastanawiać, na który model właśnie patrzymy, jednak to nie wszystko, co łączy ze sobą te urządzenia, bo można również wskazać płaskie metalowe boki, płaski wyświetlacz, czy właśnie kwadratową wyspę. O tyle dobrze, że ta prezentuje się nieco lepiej niż an renderach.

Xiaomi 14 – specyfikacja

Jeśli natomiast chodzi o specyfikację, ta częściowo już wyciekła do sieci, dzięki czemu wiemy, że Xiaomi 14 Pro zostanie wyposażony w 6,6-calowy wyświetlacz OLED LTPO z adaptacyjnym odświeżaniem do 120 Hz, jasnością szczytową na poziomie 3000 nitów oraz rozdzielczością 2K. Ekran chronić będzie Gorilla Glass Victus 2.  Sercem urządzenie będzie oczywiście układ Snapdragon 8 Gen 3, a za zasilanie odpowie akumulator o pojemności 4860 mAh z szybkim ładowaniem przewodowym z mocą 120 W i bezprzewodowym 50 W. Najmniej wiemy o aparatach, tutaj na razie wspomina się aż o poczwórnej konfiguracji i spodziewamy się, że i w tym roku będzie ona owocem współpracy z firmą Leica.

Render Xiaomi 14 Pro | Źródło: 91mobiles

Kiedy powinniśmy spodziewać się premiery serii Xiaomi 14?

Data premiery nowych flagowców Xiaomi to nadal mocno dyskusyjna kwestia. Wiele źródeł wskazuje, że producent będzie chciał wypuścić je tuż po debiucie Snapdragona 8 Gen 3, którego Qualcomm pokaże podczas odbywającego się w dniach 24-26 października wydarzenia Snapdragon Summit 2023. Mówi się więc, że serię Xiaomi 14 możemy zobaczyć jeszcze przed końcem miesiąca. Sama biorę na to lekką poprawkę, bo zarówno w 2022, jak i 2021 roku było podobnie. Dużo przecieków mówiło i premierze tuż po nowym Snapdragonie, a finalnie Xiaomi pokazywało swoje modele na koniec grudnia. Jak będzie w tym roku? Przekonamy się już niedługo.

[Aktualizacja] Potwierdzono październikową premierę serii Xiaomi 14 i współpracę z firmą Leica

Zgodnie z poprzednimi doniesieniami, Xiaomi naprawdę zamierza zaprezentować swoje nowe flagowce jeszcze w tym miesiącu. Dziś na swoim profilu na Weibo firma ogłosiła ten fakt, choć nie podano dokładnej daty. Spodziewamy się jednak, że nastąpi to pod koniec października, po debiucie nowego Snapdragona od firmy Qualcomm. Lei Jun tradycyjnie pojawia się na scenie podczas wydarzenia na Hawajach, podkreślając silną współpracę między Xiaomi i Qualcomm, i najczęściej wtedy potwierdza rychłe pojawienie się kolejnych flagowców. Zapewne więc wtedy lub kilka dni wcześniej poznamy konkretną datę.

Widoczny powyżej plakat potwierdza, że i przy tych smartfonach Xiaomi będzie współpracowało z marką Leica. Fotograficzny gigant ma dostarczyć „najlepszy w branży” obiektyw Summilux. Pojawi się też nowy sensor i chociaż nie ma potwierdzenia, który model zostanie w niego wyposażony, ani jakie będzie jego przeznaczenie, najbardziej prawdopodobny wydaje się Xiaomi 14 Pro.

Przy okazji trzeba też wspomnieć o jeszcze jednym szczególe, który kilka dni temu zdradziła nam firma. Chodzi o nowy system operacyjny HyperOS, mający zastąpić nakładkę MIUI. Xiaomi stworzyło go po to, by zapewnić odpowiednią integrację wciąż rosnącego portfolio urządzeń producenta. O samym systemie na razie nie wiemy nic, ale pewne jest, że Xiaomi 14 i Xiaomi 14 Pro będą pierwszymi modelami, które będą działać pod jego kontrolą. Na razie w Chinach, jednak Xiaomi planuje globalną dystrybucję nowego oprogramowania.

[Aktualizacja] Znamy datę premiery serii Xiaomi 14

Po potwierdzeniu październikowej premiery, Xiaomi przez jakiś czas trzymało nas w niepewności, ale nie dało się już dłużej ukrywać daty wielkiego wydarzenia. Dziś firma oficjalnie ogłosiła, że seria Xiaomi 14 zostanie zaprezentowana już 26 października. Oczywiście chodzi o debiut w Chinach, bo na ten globalny będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Na wydarzeniu prawdopodobnie pojawią się dwa telefony – Xiaomi 14 i Xiaomi 14 Pro, oba z chipsetem Snapdragon 8 Gen 3, który swoją premierę zaliczy chwilę wcześniej. Na model Ultra nie ma jeszcze co liczyć, od kilku generacji Xiaomi wprowadza go osobno, najczęściej w połowie następnego roku.

Zgodnie z oczekiwaniami na wydarzeniu zobaczymy również prezentację zupełnie nowego systemu operacyjnego HyperOS. Pojawił się też plakat reklamujący debiut, na którym Xiaomi pokazało swoje nadzieje, że jej nowy system będzie „centrum twojego wszechświata”. Spodziewam się, że producent zdradzi nam więcej na temat funkcjonalności oraz planowanej globalnej dystrybucji.