Najnowsze telewizory Philips MiniLED z serii The Xtra już do kupienia w Polsce. Jest w czym wybierać

Miałem okazję osobiście uczestniczyć w premierze tegorocznych nowości telewizyjnych marki Philips z podświetleniem Ambilight, a wśród nich zadebiutowały również urządzenia serii The Xtra bazujące na technologii MiniLED. W środku procesor obrazu Philips P5 siódmej generacji, panel z inteligentnymi strefami podświetlania i odświeżaniem 120 Hz o jasności szczytowej na poziomie 1000 nitów, a to wszystko w dwóch wariantach (Philips 9308 MiniLED i Philips 9008 MiniLED) trafiło wreszcie do polskich sklepów. Rzućmy więc bliżej okiem na to, co oferują konsumentom poszczególne modele.
Najnowsze telewizory Philips MiniLED z serii The Xtra już do kupienia w Polsce. Jest w czym wybierać

Philips 9308 MiniLED

Na początek weźmy na warsztat telewizor Philips 9308 MiniLED, który oferuje trójstronne podświetlenie Ambilight w pakiecie z systemem audio zaprojektowanym przez firmę Bowers & Wilkins. Jak wspomniałem na wstępie, sercem urządzenia jest procesor obrazu Philips P5 piątek generacji, a treści wyświetla panel UHD 4K z odświeżaniem 120 Hz o jasności szczytowej na poziomie 1000 nitów. Sprzęt pokrywa aż 98% zakresu barwowego ze specyfikacji Digital Cinema Initiative (DCI), a kinową czerń, wysoki kontrast i żywe kolory gwarantuje technologia MiniLED. Oczywiście Philips 9308 MiniLED jest zgodny ze wszystkimi głównymi formatami HDR, takimi jak Dolby Vision, HDR10, HDR10+ czy HLG. 

Dźwięk generowany jest przez skierowane do dołu głośniki w systemie 2.1 o mocy 64W. Co ciekawe, głośnik niskotonowy został skierowany do tyłu dla większej głębi efektów audio oraz podczas słuchania muzyki. Maskownica, która została pokryta ciemną tkaniną Kavdrat Audiomix skrywa wąski panel z głośnikami, który ciągnie się wzdłuż dolnej krawędzi ekranu. Z rozwiązań zaprojektowanych pod kątem gamingu warto wspomnieć o obecności złącza HDMI 2.1 eARC, technologii VRR (variable refresh rate z input lagiem na poziomie 10 ms), możliwej prędkości przesyłu danych na poziomie 48 Gb/s oraz kompatybilności z FreeSync Premium. Philips 9308 MiniLED można obsługiwać za pośrednictwem asystentów głosowych, takich jak Asystent Google czy Alexa.

Ceny telewizora Philips 9308 MiniLED w Polsce zaczynają się od poziomu 5999 zł (przekątna 55″)

Philips 9008 MiniLED

Philips 9008 MiniLED to drugi model z serii The Xtra dostępny w sprzedaży w Polsce, który od wcześniejszego różni się przede wszystkim systemem audio oraz designem. Ekran zamknięto tu w cienkiej metalowej ramce i osadzono na wąskich metalowych nóżkach w kolorze antracytowej szarości. Tymczasem opisany wcześniej Philips 9308 MiniLED ma wąską metalową ramkę w ciemnym antracytowym kolorze i obrotową podstawę. Całości dopełnia w nim jeszcze listwa na dole ekranu, która wizualnie odcina całą konstrukcję od głośników. Drugi z modeli ma również panel z inteligentnymi strefami podświetlania i odświeżaniem 120 Hz o jasności szczytowej na poziomie 1000 nitów. 

Czytaj też: Test Philips The One 8818 – jeden by wszystko oglądać

Wspomniane różnice w systemie audio pomiędzy obydwoma telewizorami skupiają się na braku obecności głośnika niskotonowego (Philips 9008 MiniLED ma system w układzie 2.0) i nieco mniejszej mocy całego zestawu – 40W. Mimo tej redukcji możemy liczyć na obsługę formatu Dolby Atmos i sterowanie za pośrednictwem asystentów głosowych (Asystent Google oraz Alexa). Sporo czasu poświęcono w obu telewizorach udoskonaleniu doświadczeń związanych ze Smart TV, więc miłośnicy cyfrowej rozrywki nie powinni mieć powodów do narzekania, podobnie jak fani gamingu. 

Wystarczy wspomnieć ponownie o obecności złącza HDMI w standardzie 2.1, eARC, technologii VRR, wyciskaniu transferu 48 Gb/s oraz kompatybilności ze standardem FreeSync Premium. Natywna częstotliwość odświeżania 120 Hz oraz input lag na poziomie 10 ms w trybie VRR mogą zachęcić kanapowych graczy do zakupu również i tego modelu, mimo skromniejszego zaplecza audio.

Ceny telewizora Philips 9008 MiniLED w Polsce zaczynają się od 4499 zł (przekątna 55″).