Android Auto w roli inteligentnego asystenta? Ta funkcja pozwoli zapomnieć o telefonie

Wyobraźcie to sobie już dziś: wsiadam do samochodu, włączam system Android Auto, a tam pojawia się wirtualny asystent, który czyta na głos wiadomości. Ale nie chodzi o zwykłe czytanie wszystkich wiadomości na głos (to byłoby zbyt banalne, jak na trzecią dekadę XXI wieku). Skoro mamy już tzw. sztuczną inteligencję na salonach, niech ona mi takie wiadomości zgrabnie podsumowuje. No i mamy to! Połączenie Asystenta Google i Android Auto daje mniej więcej pojęcie o tym, czego możemy spodziewać się już wkrótce w naszych samochodach. Ma być tradycyjnie prościej i wygodniej. Na trop nowości wpadła ekipa serwisu 9To5Google, która zdekompilowała wersję 14.52 aplikacji Google przesłanej do Sklepu Play.
Android Auto w roli inteligentnego asystenta? Ta funkcja pozwoli zapomnieć o telefonie

Jak informuje na wstępie ekipa 9To5Google, zdekompilowano najnowszą wersję aplikacji przesłanej przez Google do Sklepu Play. Pliki APK po takiej operacji dają wgląd w listing kodu, który wskazuje na możliwe przyszłe funkcje. Należy jednak pamiętać, że to wcale nie oznacza ich rychłego wdrożenia przez Google, a dodatkowo ich interpretacja może być niedoskonała. Tak czy siak, udało się namierzyć dość ciekawe znalezisko, które daje nam pojęcie o tym, czego możemy się ewentualnie spodziewać w Android Auto. Chodzi o obecność Asystenta Google, którego rolą będzie generowanie podsumowań wiadomości z poczty.

Podczas procesu konfiguracji nowej funkcji Android Auto, Google od razu ostrzega, że podsumowania generowane przez sztuczną inteligencję mogą nieść ze sobą ryzyko pomyłek oraz halucynacji (niestety z problemem tego typu algorytmy nadal się borykają, więc specjalnie nie powinno to dziwić). Ekipa 9To5Google spekuluje, że funkcja podsumowania odnosi się do wiadomości SMS i czatów RCS z aplikacji Wiadomości. Oczywiście podsumowanie przez AI można będzie wyłączyć z panelu ustawień Android Auto.

Czytaj też: Bezprzewodowe Android Auto i CarPlay trafia do kolejnych aut 

Wersję 14.52 aplikacji Google przesłana do Sklepu Play to beta, więc nie wiemy kiedy wspomniana funkcja pojawi się w edycji finalnej Android Auto. Wydaje się, że szczególnie w przypadku konwersacji grupowych rozwiązanie będzie mieć przewagę nad falą powiadomień, która może do nas dotrzeć w trakcie prowadzenia auta (a to jak sami pewnie wiecie, nieszczególnie pomaga w skupieniu się za kierownicą). Jak dla mnie funkcja nadal będzie mało użyteczna ze względu na swoje skłonności do pomyłek i halucynacji. Obawiam się, że wyeliminowanie tego zjawiska nie będzie takie proste (typowy chatbot AI w razie braku informacji zaczyna generować bzdury).

Android Auto i CarPlay zmieniły świat infotainmentu w motoryzacji

Wystarczy przypomnieć sobie samochody z wbudowanymi mapami i nawigacją sprzed dekady. Ich aktualizacja nie należała do najprostszych i wymagała czasem wizyty w autoryzowanych serwisie. W niektórych przypadkach klienci musieli wydać dodatkowe pieniądze na sprzęt, taki jak karty SD lub inne nośniki pamięci, aby zaktualizować system nawigacji. Tymczasem możliwość uruchomienia Map Google na ekranie deski rozdzielczej oznacza, że użytkownicy zawsze mają dostęp do najnowszych map. Oczywiście są też inne aplikacje, w tym serwisy streamingowe. Android Auto i CarPlay stały się niezbędnymi funkcjami samochodu, a nowe badanie przeprowadzone przez Straits Research w maju 2023 roku ujawniło, że nawet 80 procent kupujących nowe auto chce tych systemów w swoich pojazdach.