Router rozbudowywalny, czyli jak Asus chce zapewnić ci spokój o domową sieć Wi-Fi na długie lata

Walka o porzucenie przewodów Ethernet trwa i każda nowa generacja Wi-Fi przybliża nas do momentu, w którym wreszcie wejdziemy w całkowicie bezprzewodowy świat Internetu bez ograniczeń w sferze transferów i opóźnień. Na szczęście już dziś systemy Wi-Fi są na tyle rozwinięte, że np. sięgnięcie po routery rozbudowywalne od Asusa zapewnia nam dostęp nie tylko do zaawansowanej, ale też bardzo przyszłościowej sieci.
Router rozbudowywalny, czyli jak Asus chce zapewnić ci spokój o domową sieć Wi-Fi na długie lata

Router rozbudowywalny, czyli spokój na lata

Asus podszedł ciekawie do systemów mesh, czyli łączenia ze sobą wielu routerów do generowania jednej sieci Wi-Fi. Swoją podróż w tym sektorze firma zaczęła przed laty wraz z autorską technologią AiMesh. Ta jest poniekąd synonimem systemu mesh routerów w nomenklaturze Asusa i możecie być pewni, że związane z nią routery rozbudowywalne zawsze wspierają takie właśnie podejście do tworzenia sieci. Mowa więc nie o modułowych routerach, a bardzo łatwo rozszerzalnych sieciach mesh, które te routery generują w połączeniu z innymi modelami, wspierającymi technologię AiMesh. 

Dlatego właśnie Asus uważa router rozbudowywalny za urządzenie sieciowe, które można łatwo rozszerzyć o dodatkowe węzły, tworząc system mesh, gwarantujący lepszy zasięg, wydajność i stabilność połączenia Wi-Fi w całym domu lub miejscu pracy. Działa to na zasadzie łączenia ze sobą routerów, które wspólnie generują jednolitą sieć Wi-Fi, a ta ciągle w tle odpowiada za płynne przełączanie się urządzeń (smartfonów, laptopów) między aktualnie najlepszymi węzłami (routerami), gwarantując możliwie najlepsze połączenie i brak jakichkolwiek przerw w łączności. Co najlepsze, przejrzysta aplikacja na smartfony zapewnia użytkownikom ciągły dostęp do najważniejszych informacji oraz ustawień związanych z praktycznie bezobsługową siecią Wi-Fi.

Stawiając na rozbudowywalny router Asusa, gwarantujemy sobie pewność, że w przyszłości bez problemu rozszerzymy swoją sieć Wi-Fi w odpowiedzi na rosnące wymagania lub jakiekolwiek rozszerzenia przestrzeni mieszkalnej. Zapomnijcie o wymianie wszystkich routerów, kiedy na rynek zawita nowy standard lub zechcecie rozszerzyć zasięg Wi-Fi. W takich momentach będziecie mogli wykorzystać swój stary router jako jeden z węzłów dostępowych np. w miejscach, gdzie starszy standard nie będzie odbijał się negatywnie na korzystanie z Internetu. 

Router rozbudowywalny Asusa oferuje również wiele zaawansowanych funkcji. Mowa o ochronie przed zagrożeniami w ramach AiProtection, rozbudowanej kontroli rodzicielskiej, optymalizacji ruchu sieciowego z dbałością o najlepszą łączność podczas grania, czy obsługę różnych VPN oraz protokołów sieciowych. Co najciekawsze, Asus postarał się również o możliwość podpięcia do sieci złożonej z routerów rozbudowywalnych urządzeń zapewniających dostęp do mobilnego Internetu. Wykorzystując funkcję mobile thetering, możemy udostępniać routerom połączenie internetowe uzyskiwane z sieci komórkowej np. ze smartfonu poprzez połączenie przewodowe (USB) lub bezprzewodowe (Bluetooth), a dostępne ustawienia obejmują wykorzystywanie tego w roli głównego lub zapasowego źródła Internetu. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że nie musimy już być skazani na dostawcę Internetowego, co może być cenne zarówno przy zwyczajnym braku przyłącza, jak i częstych awariach po stronie dostawcy.

Router idealny dla każdego. Asus ma w ofercie szereg ciekawych modeli

Co więc wybrać, aby zapewnić sobie dostęp do routera rozbudowywalnego Asusa, który gwarantuje wszystko to, o czym wspomniałem wyżej? Aktualnie w ofercie firmy znajduje się wiele modeli o przeróżnym zaawansowaniu i zastosowaniu, dzięki czemu każdy może wybrać coś idealnie dla siebie. Przykład? Otwierający poniekąd ofertę dwuzakresowy router AX1800 w formie modelu RT-AX55 z czterema zewnętrznymi antenami, który generuje sieć Wi-Fi 6 i obsługuje technologie MU-MIMO i OFDMA, zapewniając tym samym dostęp do transferów rzędu 1201 Mb/s na paśmie 5 GHz i 574 Mb/s na paśmie 2,4 GHz. 

Mało? W takim razie do domowego użytku idealnie nada się model RT-AX57 spełniający standard AX3000, który zapewnia już bardziej zaawansowane połączenie Wi-Fi 6. Dzięki niemu oprócz 2,4-GHz pasma o transferze 574 Mb/s, RT-AX57 zapewnia aż 2402 Mb/s transferu na 5-GHz paśmie, co tyczy się również modelu RT-AX58 (RT-AX3000), rozszerzającym wariant o niższej numeracji o pojedynczy port USB 3.2 Gen1, gwarantując możliwość taniego zorganizowania sobie w domu serwera NAS. Na tym jednak Asus oczywiście nie skończył.

RT-AX58 (RT-AX3000)

Tak jak wspomniane trzy routery zaliczały się raczej do sprzętów do “typowych gospodarstw domowych”, tak RT-AX59 to przykład modeli, które będą idealne w przypadku bardziej wymagających scenariuszy. Mowa przede wszystkim o radzeniu sobie z wieloma jednoczesnymi użytkownikami Wi-Fi, pragnącymi jeszcze wyższej wydajności i bardziej eleganckiego wydania, które porzuca zewnętrzne anteny na rzecz pięciu anten wewnętrznych.

RT-AX59

Nie odbija się to jednak negatywnie na możliwościach (wręcz przeciwnie) i dlatego właśnie RT-AX59 gwarantuje transfery do aż 3603 Mb/s, z czego 5 GHz pasmo gwarantuje całe 2600 Mb/s. Dostajecie też dostęp do portu USB z myślą o zewnętrznym dysku lub pendrive oraz potężniejszych podzespołów. Innymi więc słowy, Asus ma w swojej ofercie routery praktycznie dla każdego i to zaprojektowane specjalnie tak, aby zachować wysoką przydatność przez wiele lat. 

Lokowanie produktu