Chiny znów na prowadzeniu. Energetyka w kraju pnie się na nowe wyżyny

Jak wyjątkowy musi być kabel w sieci energetycznej, żeby można było ogłosić sukces na skalę światową po jego udanym przetestowaniu? Odpowiedzi na to udzielają Chiny, w których to energetyka pnie się najwyraźniej na zupełnie nowe wyżyny.
Chiny znów na prowadzeniu. Energetyka w kraju pnie się na nowe wyżyny

Chiny sprawdziły w Szanghaju pierwszy taki innowacyjny kabel

W Szanghaju rozciągnięto i po raz pierwszy w pełni przetestowano wyjątkowy kabel przewodzący energię elektryczną, który rozciąga się na długość 1200 metrów. Wyjątkowe jest w nim to, że może obsłużyć napięcia rzędu aż 35 kilowoltów (kV) i dlatego właśnie został okrzyknięty pionierskim osiągnięciem w dziedzinie dystrybucji energii elektrycznej, szczególnie w gęsto zaludnionych obszarach miejskich, takich jak Szanghaj. W przeciwieństwie do konwencjonalnych kabli nadprzewodzących, ten kabel rozciąga się na nadzwyczajną długość i jest w pełni zintegrowany z infrastrukturą miejską Szanghaju. Cała długość kabla została bowiem strategicznie umieszczona w miejskich kanałach.

Czytaj też: Na orbitę trafiło sześć niezidentyfikowanych obiektów. Chiny nie mówią, co to jest

Kabel ten łączy dwie 220-kV podstacje w dystrykcie Xuhui w Szanghaju i został zaprojektowany do obsługi prądu o natężeniu rzędu 2200 amperów. Tak znamienne liczby nie biorą się zniką, bo tak się składa, że kabel ten jest owocem dwudziestoletnich intensywnych badań prowadzonych przez Szanghajski Instytut Badań nad Kabelkami Elektrycznymi (SECRI) pod auspicjami grupy Shenergy. Wspomnę tylko, że SECRI jest liderem w sektorze produkcji kabli elektrycznych od ponad 60 lat i od dawna znajduje się na czele rozwoju technologii transmisji nadprzewodzącej.

Czytaj też: Chiny tego nie polubią. Sztuczna inteligencja wzięła na celownik okręty podwodne

Co więc zapewnią światu tego typu kable? Przede wszystkim pewne rozwiązanie problemów związanych z dostarczaniem coraz większej ilości prądu zwłaszcza w gęsto zaludnionych obszarach, a tym samym miejscach o ograniczonej przestrzeni. Zwłaszcza że ten szczególny kabel powstał z wykorzystaniem innowacyjnego podejścia projektowego i produkcyjnego, co zaowocowało obniżeniem kosztów, ale dokładnych liczb w tej kwestii nie znamy. Wiemy tylko tyle, że tak oto nastał koniec monopolu ze strony innych państw.

Czytaj też: Fiu, fiu, ale bydlę. Chiny pokazały największą turbinę wiatrową na świecie

Największe osiągnięcie w tym kablu sprowadza się do wykrywania i izolowania słabych sygnałów elektrycznych w systemie kabla nadprzewodzącego. Niezależne badania Chin w tej dziedzinie nie tylko zwiększyły kompetencje tamtejszych firm w tym sektorze, ale także umocniły pozycję kraju jako lidera w ustanawianiu międzynarodowych standardów dla kabli nadprzewodzących. W przyszłości tak zaawansowane przewody będą z całą pewnością osiągać coraz większe długości, zwiększając potęgę Chin w zakresie sieci energetycznej powyżej 35 kV, która to tylko w tym kraju rozciąga się już na imponujące 2,26 miliona kilometrów.