Chiny pokazały górskich specjalsów. Po co komu mur, kiedy ma się takich strażników na granicy?

W chińskiej telewizji państwowej CCTV prezentacji doczekał się nowy sprzęt państwa do zadań specjalnych, z którym to Chiny będą jeszcze lepiej strzec swojej granicy.
Chiny pokazały górskich specjalsów. Po co komu mur, kiedy ma się takich strażników na granicy?

Chiny mają nowe pojazdy do ochrony granic. To istne kozy górskie do zadań specjalnych

Chiny niedawno zaprezentowały w państwowej sieci telewizyjnej CCTV nowy pojazd zaprojektowany dla Armii Ludowej Wyzwolenia. Ten został specjalnie przeznaczony do patrolowania granic w regionach wysokogórskich, co stanowi kluczowy krok w dążeniach państwa właśnie co do wzmocnienia swoich zdolności ochrony granic. Według analityka Jesusa Romana, pojazd ten został skonstruowany na zmodyfikowanej wersji podwozia ciężarówki FAW MV3, co wskazuje na szczególną przydatność tego pojazdu w trudnych terenach typowych dla obszarów na dużej wysokości, które znajdują się wzdłuż granic Chin.

Czytaj też: Pogromca czołgów nabrał nowego znaczenia. Chiny pokazały potężną broń

Czytaj też: Aż ciary przechodzą po plecach. Chiny pokazały potężnie uzbrojone myśliwce J-16

Wyróżniającą cechą tego specjalistycznego pojazdu jest zaawansowany system rozpoznania optycznego, który ma być zdolny do obserwacji rejonów granicznych w różnych warunkach pogodowych i może obejmować obszary odległe do aż 12 kilometrów. Ta technologiczna zaleta znacznie zwiększa zdolności nadzoru pojazdu, umożliwiając skuteczniejsze i szybsze reakcje na potencjalne incydenty bezpieczeństwa wzdłuż granicy. Ponadto pojazd jest wyposażony w ulepszony pancerz, a więc okazalszą ochronę załogi przed zagrożeniami takimi jak ostrzał z broni palnej i improwizowane ładunki wybuchowe. To wzmocnienie nie tylko zapewnia fizyczną ochronę, ale także daje poczucie pewności patrolującym, umożliwiając bardziej efektywną i pewną działalność w tych wysokoryzykownych strefach.

Czytaj też: Chiny mają swojego XS101 na wzór Switchblade

Wprowadzenie i wdrożenie tego pojazdu patrolowego podkreśla strategiczne zaangażowanie Chin w poprawę nadzoru i obrony wzdłuż ich granic. Integracja nowoczesnych narzędzi rozpoznania optycznego i wzmocnionego pancerza stanowi celowy ruch mający na celu wzmocnienie obrony granic Chin, co jest szczególnie ważne, biorąc pod uwagę wyzwania geograficzne i obawy dotyczące bezpieczeństwa, które są związane z działalnością patrolową na granicy państwa.