Nowy monitor OLED dla graczy – LG UltraGear 32GS95UE z Dual-Hz

Monitory dla graczy stają się coraz bardziej zaawansowanymi urządzeniami. Stają się coraz większe, mają coraz potężniejszą rozdzielczość, lepsze kolory i… stają się coraz droższe. Konstruktorzy coraz chętniej sięgają też po matryce OLED i taki też jest najnowszy monitor LG UltraGear 32GS95UE, który posiada interesującą nowość.
Nowy monitor OLED dla graczy – LG UltraGear 32GS95UE z Dual-Hz

LG UltraGear 32GS95UE – 4K dla graczy

Monitor LG UltraGear 32GS95UE jest na pierwszy rzut oka zwodniczo klasyczny – mamy do czynienia z płaskim ekranem, o klasycznych proporcjach 16:9 i rozdzielczości UHD.

  • ekran 32 cale, OLED, przeciwodblaskowy
  • rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli, proporcje 16:9
  • kontrast 1500000:1
  • HDR: VESA DisplayHDR True Black 400
  • czas reakcji matrycy 0,03 ms, częstotliwość odświeżania obrazu 240 Hz
  • deklarowane pokrycie 98,5% palety DCI-P3
  • porty – DisplayPort 1.4 x 1, HDMI 2.1 x 2, 4 stykowe wyjście słuchawkowe
  • system Tizen OS,
  • głośniki: System PixelSound + 2 głośniki niskotonowe, z DTS Virtual:X, wyjście słuchawkowe z DTS Headphone:X
  • G-Sync, FreeSync Premium Pro, Dual-Hz
LG UltraGear 32GS95UE

Jak przystało na panel OLED, monitor oferuje znakomity kontrast i doskonałe kolory – odwzorowanie niemal 100% przestrzeni barwnej DCI-P3 powoduje, że poza grami nieźle sprawdzi się także w obróbce video i zdjęć. Jest to jednak rasowy monitor do grania, na co wskazuje bardzo wysoka szybkość odświeżania, wynosząca 240 Hz oraz zgodność z technikami FreeSync Premium Pro i G-Sync, pozwalającymi na dynamiczne dostosowywanie odświeżania do rzeczywistej wydajności karty graficznej, która przy wysokiej rozdzielczości nie ma łatwego zadania.

I tu wchodzi do gry nowość – w LG UltraGear 32GS95UE po raz pierwszy bowiem zastosowano technikę podwójnej prędkości odświeżania Dual-Hz. Za pomocą jednego przycisku można zatem zmienić maksymalną obsługiwaną rozdzielczość z UHD do FullHD (bez negatywnych efektów jakościowych znanych z ekranów LCD), podwyższając maksymalne odświeżanie aż do 480 Hz. Po obniżeniu rozdzielczości, GPU ma oczywiście znacznie łatwiejsze zadanie, jeśli chodzi o generowanie grafiki i jest w stanie wycisnąć znacznie więcej klatek na sekundę, niż dla maksymalnej rozdzielczości UHD.

Łatwe przełączanie za pomocą jednego przycisku lub ruchu joysticka ma oczywistą zaletę – w sekundę możemy zmienić parametry monitora, dostosowując go do gry, w którą chcemy grać, wybierając w miarę potrzeb niższą rozdzielczość, lecz lepszą wydajność w dynamicznych grach FPP, lub wysoką szczegółowość kosztem wydajności dla bardziej statycznych gier RPG.

LG UltraGear 32GS95UE ma bardzo wąskie ramki, nie posiada zatem klasycznych głośników szerokopasmowych. Zamiast tego wyposażony został w rozbudowany układ nagłośnienia PixelSound, wykorzystujący do produkcji dźwięku folię ekranu OLED, wsparty dwoma głośnikami niskotonowymi. Monitor dzięki systemowi DTS Virtual:X jest w stanie oddać dźwięk przestrzenny, przy czym także po podłączeniu słuchawek możemy cieszyć się jego dobrodziejstwami, dzięki DTS Headphone:X.

Monitor będzie dostępny od przyszłego roku. Cena niestety w tej chwili nie jest znana.