Dzięki temu praktycznemu dodatkowi masz Wi-Fi 7 i Bluetooth 5.3 na każdej maszynie. Oto GC-WIFI7

Gigabyte postanowiło pomóc we wprowadzaniu najnowszych standardów łączności bezprzewodowej pod strzechy. Aby zyskać do nich dostęp, nie musisz modyfikować posiadanego sprzętu. Wystarczy tylko nabyć GC-WIFI7 – specjalne rozszerzenie podpinane do niego przez PCIe.
GC-WIF7
GC-WIF7

Upowszechnienie Wi-fi 7 jest przewidywane dopiero na drugą połowę 2024 roku, jednak producenci sprzętu sieciowego już od połowy bieżącego prezentują swoje propozycje, które umożliwią obsługę nowego standardu. Jednym z nich jest Gigabyte, a jego najnowsza propozycja to na tyle uniwersalne rozwiązanie, że może okazać się strzałem w dziesiątkę. Co potrafi i jakie daje korzyści?

GC-WIF7 czyli internet z kosmiczną prędkością

Zacznę od podstaw, czyli tego, czym różni się Wi-fi 7 od Wi-fi 6 oraz Wi-fi 5. Ten “najmniejszy” standard, obecnie powszechny, umożliwia transfer danych z maksymalną przepustowością 867 Mbps. “Szóstka” znacznie go zwiększa, ponieważ w jej przypadku można liczyć na 2800 Mbps, czyli trzykrotnie większą. Ale Wi-fi 7 przebija wszystko i pozwala na transfer 5800 Mbps, dzięki czemu np. streaming materiałów wideo w rozdzielczości 4K powinien odbywać się płynnie i bez najmniejszych opóźnień.

Oczywiście aby obsłużyć nadchodzący standard, potrzebna odpowiednia karta sieciowa. Dzięki GI-WIFI7 od Gigabyte nie trzeba będzie wymieniać posiadanej – wystarczy podpiąć rozszerzenie. Nie jest to pierwsze słowo w tym temacie od producenta. Już wcześniej zaprezentował płytę główną Z790 AORUS Xtreme X z obsługą Wi-fi 7. Nowe rozszerzenie pozwoli na korzystanie z tego standardu bez jakiegokolwiek obniżania wydajności maszyny. Wykorzystuje do tego 320 MHz na częstotliwościach 2,4 GHz, 5 GHz oraz 6 GHz. W efekcie można spodziewać się szybkości nawet 5,8 Gbps.

Gigabyte GC-Wifi7

Czytaj też: Wi-Fi 7 tylko dla wybranych? Poznaliśmy nowe wymagania nowego standardu łączności

Rozszerzenie to wykorzystuje szereg nowoczesnych funkcji, dzięki którym zapewnia nie tylko wydajność, ale również komfort użytkowania. Jedną z nich jest MLO (Multi-Link Operation), pozwalająca urządzeniom podpiętym do punktu dostępowego Wi-Fi na wysyłanie i odbieranie danych w różnych pasmach częstotliwości i na różnych kanałach – w tym samym czasie. Umożliwia to m.in. zastosowana antena 2Tx2R. Ponadto GC-WIFI7 obsługuje MRU (Multiple RU), modulację 4K-QAM (pozwala zoptymalizować prędkość transferu danych), wsparcie dla MU-MIMO TX/RX.

Rozszerzenie podpinane jest poprzez złącze PCIe – producent nie podał numeru standardu, ale podejrzewam 4. Nie poinformowano także o cenie za ten interesujący dodatek, ale prawdopodobnie będzie ona oscylowała w okolicach równowartości 100 USD. Gigabyte z pewnością na tym nie skończy, jednak póki co to najciekawsza propozycja dla osób chcących przygotować się na nowy standard Wi-fi.