To najodleglejsza choinka, jaką zobaczysz. Znajduje się 2500 lat świetlnych od Ziemi

Święta Bożego Narodzenia i choinka to duet w zasadzie nieodłączny. Z tego względu astronomowie postanowili podzielić się najnowszym łupem w postaci obrazów ukazujących gromadę Choinka.
To najodleglejsza choinka, jaką zobaczysz. Znajduje się 2500 lat świetlnych od Ziemi

Takie miano przyznano strukturze NGC 2264, która stanowi część naszej własnej galaktyki, czyli Drogi Mlecznej. Na gromadę Choinka składa się wiele różnych gwiazd, przy czym odległość dzieląca ten obiekt i naszą planetę wynosi około 2500 lat świetlnych. Poza aspektem wizualnym, szczególnie cennym w kontekście trwających świąt, warto też zwrócić na inny aspekt przeprowadzonych obserwacji.

Czytaj też: Wygląda jak duch i dostarcza informacji o narodzinach gwiazd. Wyjątkowy obiekt uwieczniony na zdjęciach

Chodzi o gwiazdy tworzące tę gromadę, które okazują się stosunkowo młode. Ich wiek wynosi od jednego do pięciu milionów lat, natomiast pod względem rozmiarów są bardzo zróżnicowane. Niektóre są mniejsze od Słońca, podczas gdy inne mają nad nim przewagę – przynajmniej, gdy skupimy się na gabarytach.

Poza tym, rzeczone gwiazdy cechują się wysoką aktywnością. W efekcie są one związane z silnymi emisjami mającymi postać promieni rentgenowskich. Dzięki obserwacjom prowadzonym na różnych długościach fali astronomowie mają możliwość dostrzeżenia tej aktywności. W takich okolicznościach da się stworzyć zdecydowanie bardziej kompleksowy obraz badanych obiektów.

Gromada Choinka, czyli NGC 2264, składa się z gwiazd oddalonych od Ziemi o około 2500 lat świetlnych. Zdjęcie zostało nieco obrócone, aby nadać mu bardziej świąteczny wygląd

Jeśli zaś chodzi o zamieszczone zdjęcie, to niebieskie i białe światła są właśnie młodymi gwiazdami. Emitowane przez nie promieniowanie rentgenowskie zostało uwiecznione dzięki działalności teleskopu kosmicznego Chandra. Zielona poświata stanowi natomiast gaz w mgławicy, podczas gdy białe kropki są gwiazdami uwiecznionymi w ramach przeglądu Two Micron All Sky Survey

Czytaj też: Dwie galaktyki zawierają składniki, których nikt się tam nie spodziewał. Zaskakujące odkrycie z wczesnego wszechświata

Trzeba też uczciwie przyznać, że NASA zastosowała pewien prosty trik, za sprawą którego mgławica Choinka faktycznie wygląda tak, jakby mogły się pod nią znaleźć gigantyczne prezenty bożonarodzeniowe. Na czym polegał ten zabieg? Chodzi o obrócenie zdjęcia o około 160 stopni, dzięki czemu “czubek” mgławicy znajduje się u góry. Poza tym, na oficjalnej stronie znalazła się animacja, na której gwiazdy migają, co ma nadawać NGC 2264 jeszcze bardziej świąteczny wygląd.