13 nominacji do Nagród Akademii Filmowej – Oscarów – dla Apple. Inni producenci filmowi chyba powinni zacząć się bać.

Apple jako firma technologiczna jest od dawna potęgą. Kolejne generacje komputerów, smartfonów, zegarków itp. sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Firma jednak zdaje sobie sprawę, że nic nie trwa wiecznie i poza sprzętem rozbudowuje także swoje usługi. W 2019, gdy debiutował serwis streamingowy Apple TV+, chyba jednak nikt nie zdawał sobie sprawy, jak ważną pozycję na rynku filmowym zajmie już kilka lat później firma Apple jako producent. Tymczasem mamy rok 2024 i dwa filmy kinowe wyprodukowane przez Apple otrzymały łącznie aż 13 nominacji do Oscarów, czyli nagród Akademii Filmowej.
13 nominacji do Nagród Akademii Filmowej – Oscarów – dla Apple. Inni producenci filmowi chyba powinni zacząć się bać.

Nominacje do Oscarów w najbardziej prestiżowych kategoriach

13 nominacji łącznie zdobyły dwie produkcje wielkiego formatu: „Napoleon” i „Czas krwawego księżyca”. Pierwszy, wyreżyserowany przez Ridleya Scotta, nominowany został w kategorii Najlepsze kostiumy, Najlepsza scenografia i Najlepsze efekty specjalne.

Pulę rozbił jednak drugi z filmów. „Czas krwawego księżyca” w reżyserii Martina Scorsese został uhonorowany nominacjami do Oscarów w kategoriach: Najlepszy film, Najlepszy reżyser (Martin Scorsese), Najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Lily Gladstone), Najlepszy aktor drugoplanowy (Robert De Niro), Najlepsze kostiumy, Najlepsza scenografia, Najlepsza muzyka oryginalna, Najlepsza piosenka, Najlepszy montaż i Najlepsze zdjęcia.

Pełna lista oscarowych nominacji:

Czas krwawego księżyca

 • Najlepszy film
 • Najlepszy reżyser: Martin Scorsese
 • Najlepsza aktorka pierwszoplanowa: Lily Gladstone
 • Najlepszy aktor drugoplanowy: Robert De Niro
 • Najlepsze kostiumy: Jacqueline West
 • Najlepsza scenografia: Jack Fisk, Adam Willis
 • Najlepsza muzyka oryginalna: Robbie Robertson
 • Najlepsza piosenka: „Wahzhazhe (A Song for My People)” – Scott George
 • Najlepszy montaż: Thelma Schoonmaker
 • Najlepsze zdjęcia: Rodrigo Prieto

Napoleon

 • Najlepsze kostiumy: Janty Yates, David Crossman
 • Najlepsza scenografia: Arthur Max, Elli Griff
 • Najlepsze efekty specjalne: Charley Henley, Luc‑Ewen Martin‑Fenouillet, Simone Coco i Neil Corbould
Oscar

Nominowana w kategorii Najlepsza rola pierwszoplanowa Lily Gladstone została za rolę Molie Kyle doceniona także nagrodą Złotego Globu dla najlepszej aktorki w filmie dramatycznym i jest pierwszą rdzenną amerykanką, jaka kiedykolwiek zdobyła nominację w kategorii Najlepsza aktorka. Lily Gladstone łączy w sobie dziedzictwo indiańskich przodków z plemion Czarnych Stóp (jednym z jej odległych przodków był wódz narodu Kainai, Czerwony Kruk) i Nez Perce, oraz pochodzącej z Europy matki.

Rdzennymi mieszkańcami ameryki są także inni nominowani: Robbie Robertson w kategorii Najlepsza muzyka oryginalna i Scott George, w kategorii Najlepsza piosenka za utwór „Wahzhazhe (A Song for My People)”

„Dziękujemy Akademii za nominacje dla Czasu krwawego księżyca, przejmującego obrazu Martina Scorsese poruszającego i inspirującego widzów na całym świecie, oraz spektakularnej produkcji Napoleon Ridleya Scotta. Oba filmy stawiają na pierwszym planie ludzkie doświadczenia. Od dynamicznej i nieszablonowej gry aktorskiej Lily Gladstone i Roberta De Niro, przez rewelacyjne zdjęcia, projekty, montaż i ścieżkę dźwiękową, które pozwoliły widzom całkowicie zanurzyć się w świecie plemienia Osedżów, po spektakularne kostiumy, scenerie i efekty wizualne, które tchnęły życie w zekranizowaną Francję Napoleona – wspaniale jest widzieć, że tak wielu członków znakomitych zespołów kreatywnych zostało dziś docenionych. Serdecznie wszystkim gratulujemy”. Zack Van Amburg, dyrektor Apple w pionie Worldwide Video
„Cudownie było patrzeć, jak rezultaty pracy tak wielu utalentowanych artystów stojących za filmami Czas krwawego księżyca i Napoleon otrzymują dziś rano nominacje. Dziękujemy Akademii za ten ogromny zaszczyt. W Apple uwielbiamy ekranizować historie, które podważają kreatywne status quo i przyczyniają się do zmiany świata na lepsze. Jesteśmy zachwyceni faktem, że te dwa wyjątkowe filmy doczekały się uznania w postaci przyznanych nominacji” Jamie Erlicht, dyrektor Apple w pionie Worldwide Video.

O tym, że z Apple należy się liczyć na rynku filmowym, można było się przekonać już w 2022 roku – wtedy nagrodę Akademii Filmowej (Oscara) w kategorii Najlepszy film zdobyła produkcja CODA, Troy Kotsur został nagrodzony za najlepszą rolę drugoplanową, a Siân Heder zdobyła Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany.

13 nominacji za 2023 roku pozwoliło Apple pobić rekord nominacji, jakie jedna wytwórnia otrzymała w roku. Znakomicie przyjęty i okrzyknięty arcydziełem „Czas krwawego księżyca” otrzymał także nominacje do nagród BAFTA i w tym roku ma szansę rozbić bank – osiągnięcie tym bardziej imponujące, że na tym rynku firma funkcjonuje zaledwie nieco ponad 4 lata.

Oscar

Ceremonia wręczenia Oskarów już w marcu

Odbędzie się w niedzielę, 10 marca 2024 roku, niestety – jak zwykle dla polskiego użytkownika – późno w nocy. Na szczęście obie produkcje można obejrzeć o dowolnej godzinie – zarówno „Napoleon”, jak i „Czas krwawego księżyca” dostępne są w serwisie Apple TV+ bez dodatkowych opłat i warto oba filmy obejrzeć, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy. Zachęcam też do słuchania ścieżki dźwiękowej z drugiego filmu.

Zobacz także: Apple iMac M3 – ładny i szybki, ale nie do wszystkiego (chip.pl)