Dual-Hz – zapamiętaj tę nazwę. Oznacza ona nowy standard monitorów

VESA (Video Electronics Standards Association) to organizacja non-profit, licząca sobie 325 członków na całym świecie. Są to zarówno producenci elektroniki, jak i programiści. To właśnie ona wyznacza standardy obrazu i ustala, co to jest 1440p, Full HD i inne określenia jakości obrazu. Najnowszą normą jest Dual-Hz, ogłoszony tuż przed targami CES 2024. Na czym polega?
Dual HZ
Dual HZ

Poprzednikiem nowego standardu był AdaptiveSync, którego program certyfikacyjny ogłoszony został w 2022 roku, a teraz został zaktualizowany. Jeśli monitor – lub inny wyświetlacz – określany jest w ten sposób, oznacza to, że ma wsparcie dla VRR, czyli zmiennych wartości odświeżania. Jego aktualizacja to Adaptive-Sync Display v1.1a. Co zmienia?

Dual-Hz – optymalne dostosowanie odświeżania wyświetlacza

Adaptive-Sync Display v1.1a, określony także jako “Dual-Hz”, to oznaczenie dla monitorów pozwalających na działanie dwóch różnych częstotliwości odświeżania ekranu uzależnionych od pionowej rozdzielczości pikseli. Czyli – jeśli masz np. monitor 165 Hz, gdy nie będzie potrzebne takie odświeżanie, zostanie ono zredukowane do najbardziej odpowiedniego. Inne będzie przy graniu w gry, inne przy korzystaniu z edytora tekstu, jeszcze odmienne przy tworzeniu treści wideo.

Dual-Hz wprowadza nowe kryteria testów monitorów, które powinny spełniać założenia standardu. Jeśli przejdą je pomyślnie, będą mogły posługiwać się nowym logo, stworzonym właśnie dla Adaptive-Sync Display v1.1a. Jak podaje sama VESA, kwalifikować będą się monitory mogące pracować z parametrami 4K/2160p przy 144 Hz oraz Full HD/1080p przy 280 Hz. W każdym przypadku wymagane są technologie redukujące niebieskie światło oraz migotanie ekranu i zapewniające szybką responsywność.

Dual Hz

Czytaj też: Test monitora Samsung Odyssey Neo G9 G95NC, czyli 57-calowa bestia w akcji

Pierwszym monitorem spełniającym nowy standard Dual-Hz będzie gamingowy LG 32GS95UE OLED. Zostanie on zaprezentowany na targach CES, a jako przykłady działania Dual Hz posłużą dynamiczne gry – strzelanki fps, wyścigowe oraz MOBA odpalane na Full HD przy 480 Hz. Drugi ma być Asus, który pokaże ROG Swift PG32UCDP i jego działanie przy 4K na 2240 Hz oraz 1080p na 480 Hz.

Oczywiście to tylko początek – z biegiem czas z pewnością dołączą do nich inni producenci oraz kolejne modele. Ogólnie podsumowując – zmiany na lepsze nachodzą, a nasze oczy być może za nie podziękują. Aczkolwiek czekam, aby sprawdzić Dual-Hz w praktyce i zobaczyć, czy rzeczywiście będzie taki udany.