Chińczycy spowolnili światło. Niebywale osiągnięcie tamtejszych naukowców

Przedstawiciele Uniwersytetu w Kuangsi i Chińskiej Akademii Nauk przeprowadzili eksperymenty, których celem było spowolnienie przemieszczającego się światła. Odnieśli w tym zakresie wielki sukces, spowalniając wiązkę aż 10 tysięcy razy. Przypomnijmy, iż w normalnych warunkach światło przemieszcza się z prędkością 299 792 458 metrów na sekundę.
Chińczycy spowolnili światło. Niebywale osiągnięcie tamtejszych naukowców

Ich dokonania mają nie tylko wymiar teoretyczny, gdyż mówi się o praktycznych korzyściach, które mogłyby zapewnić postępy z zakresu informatyki czy komunikacji optycznej. Kulisy przeprowadzonych badań zostały zaprezentowane w formie publikacji dostępnej w Nano Letters.

Czytaj też: Topologiczne komputery kwantowe. Brakowało tylko tego jednego materiału

Kluczem do sukcesu okazała się metoda oparta na tzw. przezroczystości indukowanej elektromagnetycznie. Do jej funkcjonowania potrzebne są lasery służące do manipulowania elektronami wewnątrz gazu przechowywanego w próżni. W takich okolicznościach światło lasera może się przemieszczać, lecz traci przy tym na prędkości. Rozmieszczając bloki zwane metaatomami, członkowie zespołu badawczego byli w stanie wpłynąć na sposób, w jaki światło jest przetwarzane podczas przechodzenia przez owe bloki.

Chińscy inżynierowie spowolnili wiązkę światła aż 10 000 razu wykorzystując w tym celu tzw. metapowierzchnie. Właściwości tych dwuwymiarowych struktur są niespotykane poza laboratorium

Zacznijmy jednak od początku. Chcąc uzyskać jak najlepszy efekt końcowy, naukowcy z Państwa Środka postawili na materiał będący rodzajem metapowierzchni, czyli syntetycznej, dwuwymiarowej struktury o właściwościach, jakich nie spotyka się poza laboratorium. Jednym z najważniejszych aspektów związanych z metapowierzchniami jest to, że są one 10 do 100 razy szybsze od obwodów elektronicznych. Wspomniane metaatomy są natomiast najmniejszymi elementami budulcowymi takich materiałów.

Czytaj też: Historyczne dokonanie fizyków. Udało im się zarejestrować dźwięk ciepła w nadcieczy

Chińscy inżynierowie wykonali te metapowierzchnie z bardzo cienkich warstw krzemu. Przeprowadzone później testy wykazały, iż świetnie sprawdzają się one w zatrzymywaniu i emitowaniu energii. Zaprojektowany przez nich układ posłużył potem do spowolnienia wiązki światła aż 10 000 razy. Teraz przyjdzie czas na wykorzystanie zebranych danych w praktyczny sposób, między innymi w projektowaniu układów optycznych. Chodzi przede wszystkim o rozszerzone możliwości kontroli nad przemieszczaniem światła. To będzie miało przełożenie na całą gamę dziedzin, poczynając od rozwoju szerokopasmowego internetu, aż po zaawansowane po obliczenia kwantowe.