Ta kamera pozwoli spojrzeć na świat oczami zwierząt

Powstała kamera, która jest w stanie uchwycić świat tak, jak widzą go zwierzęta. Dokładność odwzorowania “niewidocznych” kolorów jest na poziomie ponad 92 procent.
Nowa kamera pozwoli rejestrować obrazy tak, jak widzą świat zwierzęta /Fot. Unsplash

Nowa kamera pozwoli rejestrować obrazy tak, jak widzą świat zwierzęta /Fot. Unsplash

Zwierzęta inaczej postrzegają świat ze względu na możliwości fotoreceptorów w ich oczach. Pszczoły miodne i niektóre gatunki ptaków dostrzegają promieniowanie UV, które jest poza zasięgiem ludzkiej percepcji. Rekonstrukcja kolorów, które faktycznie widzą zwierzęta, pomoże naukowcom lepiej zrozumieć, w jaki sposób komunikują i poruszają się po otaczającym ich świecie.

Czytaj też: Wykonują obliczenia na wielką skalę. Ta granica wydawała się nie do przekroczenia

Zespół uczonych z University of Sussex we współpracy z George Mason University US stworzył innowacyjny system kamer, który rejestruje obiekty z perspektywy zwierząt w naturalnych warunkach oświetleniowych. Szczegóły opisano w czasopiśmie PLOS Biology.

Nowa kamera pozwoli dostrzec to, co do tej pory było “niewidzialne”

Kamera nagrywa jednocześnie filmy w czterech kanałach kolorystycznych: niebieskim, zielonym, czerwonym i UV. Dane te można przetworzyć na “jednostki percepcyjne”, tj. jednostki odpowiedzi fotoreceptorów, w celu stworzenia dokładnego filmu przedstawiającego, jak te kolory są postrzegane przez zwierzęta, w oparciu o istniejącą wiedzę na temat fotoreceptorów w ich oczach.

Czytaj też: Wielki krok naprzód w badaniach nad światłem! Osobliwe anteny pomogły dokonać przełomu

W porównaniu z tradycyjną metodą wykorzystującą spektrofotometrię, nowy system przewidywał postrzegane kolory z dokładnością ponad 92 proc.

Nasze nowe podejście umożliwia badaczom nagrywanie filmów przedstawiających zwierzęta, które rejestrują grę kolorów na przestrzeni czasu. Teraz możemy w pełni docenić, jak wiele informacji przegapiliśmy, fotografując jedynie nieruchome obiekty w laboratorium. Ta nowo odkryta umiejętność dokładnego rejestrowania kolorów charakterystycznych dla zwierząt w ruchu jest kluczowym krokiem w kierunku zrozumienia, w jaki sposób zwierzęta postrzegają świat. Dr Vera Vasas z University of Sussex
Ta kamera pozwoli nam inaczej spojrzeć na świat /Fot. University of Sussex

Ten nowatorski system kamer otworzy przed naukowcami nowe kierunki badań i umożliwi filmowcom tworzenie dynamicznych, dokładnych obrazów tego, jak zwierzęta postrzegają otaczający ich świat. System składa się z dostępnych na rynku kamer umieszczonych w modułowej obudowie wykonanej w technice druku 3D, a oprogramowanie jest dostępne na zasadach open source, co umożliwi innym badaczom korzystanie z tej technologii i rozwijanie jej w przyszłości.

Od dawna fascynuje nas sposób, w jaki zwierzęta postrzegają świat. Nowoczesne techniki ekologii sensorycznej pozwalają nam wywnioskować, jak statyczne sceny mogą wydawać się zwierzęciu; jednakże zwierzęta często podejmują kluczowe decyzje dotyczące ruchomych celów. W tym artykule przedstawiamy narzędzia sprzętowe i programowe dla ekologów, które mogą uchwycić i wyświetlić w ruchu kolory postrzegane przez zwierzęta. Dr Daniel Hanley z George Mason University US