Niesamowity materiał zmienia kształt jak ośmiornica. Ta technologia przyszła z Azji 

Natura nie pierwszy i nie ostatni raz dostarcza inżynierom inspiracji. Ci z Korei Południowej, będący przedstawicielami UNIST (Ulsan National Institute of Science and Technology), postanowili stworzyć metamateriał zdolny do zmiany swojego kształtu, gdy pojawi się taka potrzeba.
Niesamowity materiał zmienia kształt jak ośmiornica. Ta technologia przyszła z Azji 

O możliwościach tej technologii związani z nią naukowcy piszą na łamach Advanced Materials. Dokonane postępy powinny zaprocentować w zastosowaniach związanych z tzw. miękką robotyką. Te z pewnością skorzystają z materiałów zdolnych do dynamicznego dostrajania swojego kształtu i właściwości mechanicznych w czasie rzeczywistym z wzięciem pod uwagę panujących warunków.

Czytaj też: Nowy materiał bije inne na głowę. W jego wytrzymałość aż trudno uwierzyć

Oczywiście takie urządzenia istnieją już teraz, lecz zmagają się z kilkoma istotnymi problemami. Chodzi przede wszystkim o ograniczoną przestrzeń przeprogramowywanych cech i niewielką możliwość dostosowywania się do występujących w danym momencie okoliczności. Z tego względu trudno było mówić o realnym naśladowaniu biologicznych organizmów pokroju ośmiornic.

Wysiłki inżynierów z Korei Południowej najprawdopodobniej to zmienią, gdyż ich materiał jest przystosowany do autonomicznego przełączania tzw. cyfrowych stanów sztywności swoich jednostek składowych. Wszystko to wewnątrz struktury auksetycznej z eliptycznymi, niewielkich rozmiarów komorami.

Metamateriał opracowany przez naukowców z Korei Południowej jest w stanie w czasie rzeczywistym dostosowywać się do warunków otoczenia. Inspirację dla jego twórców stanowiły organizmy pokroju ośmiornic

Jak takie rozwiązanie wypada w praktyce? Członkowie zespołu badawczego mówią o możliwościach obejmujących zmianę kształtu oraz zapamiętywanie, reagowanie na naprężanie bądź odkształcanie, a także branie pod uwagę tzw. liczby Poissona, będącej wskaźnikiem odnoszącym się do odkształceń poprzecznych i podłużnych. Według autorów publikacji na wprowadzenie kluczowych zmian potrzeba kilku minut i to bez ingerencji z zewnątrz.

Czytaj też: Podzielili elektrony. Historyczny rezultat eksperymentów z nowatorskim materiałem w roli głównej

Istotnym aspektem w popularyzacji tej technologii będzie z pewnością możliwość łączenia jej z zaawansowanymi narzędziami opartymi na sztucznej inteligencji. Jak podsumowują naukowcy z Azji, ich metamateriał – posiadający zdolność przekształcania informacji cyfrowych w fizyczne w czasie rzeczywistym – otworzy drzwi do projektowania kolejnych materiałów mogących na bieżąco przystosowywać się do warunków otoczenia.