Microsoft publikuje pierwszą wersję preview .NET 9. Zdradza także swoje plany

Zaledwie trzy miesiące temu Microsoft opublikował .NET 8, czyli najnowszą wersję swojej platformy open-source dla deweloperów, a tu już nie tylko ogłoszono nadejście jego następcy, ale również udostępniono pierwszą wersję preview. Ponadto we wpisie blogowym zdradzono cele, do jakich dąży się w tej edycji .NET.
Kod
Kod

.NET Framework to środowisko stworzone przez Microsoft, które nie jest powiązane z żadnym konkretnym językiem programowania. Umożliwia także zarządzanie wszystkimi elementami systemu, kodem aplikacji, pamięcią i zabezpieczeniami. Pozwala na tworzenie kompleksowego oprogramowania, dostarcza również programistom wiele praktycznych narzędzi. Pierwsze wydanie pojawiło się w roku 2002.

.NET 9 zgodne ze sztuczną inteligencją

We wpisie na firmowym blogu Microsoft podał szereg informacji na temat celów publikacji nowej edycji .NET oraz jej możliwości. Co najważniejsze – ma być to nadal rozwiązanie w chmurze, dostarczające niezbędnych elementów dla popularnych elementów infrastruktury oraz usług. Można łączyć ze sobą różne źródła, na przykład uruchamiać Kubernetes, a zarazem używać baz danych typu Redis. Microsoft pracuje z partnerami, dzięki czemu Azure Container Apps będzie skalowalny ze wsparciem dla wielu instancji.

Programiści znajdą w .NET9 znane sobie narzędzia, jak Visual Studio czy Visual Studio Code, wzbogacone o nowe funkcje. Jeśli chodzi o integrację z SI, pojawi się dostęp do modeli OpenAI oraz OSS wraz z pełną dokumentacją oraz bibliotekami, co umożliwi implementowanie SI w szykowanych rozwiązaniach. Wprowadzone zostaną rozwiązania pozwalające na integrację sztucznej inteligencji do już istniejących aplikacji.

.NET9

Czytaj też: Microsoft kończy z Kalendarzem i Pocztą. Wszystko zostaje zintegrowane w Outlooku

Jak widać, Microsoft poważnie szykuje się do wdrażania sztucznej inteligencji na wszelkich polach, ale oczywiście możliwości .NET9 mogą wykorzystywać nie tylko deweloperzy myślący o jej wprowadzeniu do swoich rozwiązań. Pierwsza wersja preview jest już dostępna na platformie GitHub. Będą tam również umieszczane przyszłe edycje, co pozwoli każdemu być na bieżąco z rozwojem.