Naukowcy dodali grafen do diamentu. Zmienił się nie tylko jego wygląd

Niezależnie od tego, kogo o to spytamy, każdy wie, jaki minerał jest najtwardszym minerałem na świecie. Powierzchnię diamentu można zarysować tylko i wyłącznie za pomocą innego diamentu. Nie dziwi zatem, że poza zastosowaniami jubilerskimi, jest on wykorzystywany np. w narzędziach tnących, gdzie zasadniczo nigdzie się nie tępią. Naukowcy z Chin jednak właśnie znaleźli zupełnie nowe zastosowanie dla diamentów.
Naukowcy dodali grafen do diamentu. Zmienił się nie tylko jego wygląd

Na pierwszy rzut oka, najnowsze informacje mogą zaskakiwać. Powszechnie wiadomo bowiem, że o ile diament doskonale przewodzi ciepło, o tyle nie przewodzi prądu elektrycznego i uznawany jest za izolator. Mimo tego, jak donoszą media, łącząc właściwości diamentu z inną formą węgla (sam diament też jest czystym węglem), tj. grafenem, fizykom udało się stworzyć materiał, który z jednej strony przewodzi prąd, a z drugiej wciąż zachowuje swoją wyjątkową twardość. Można zatem powiedzieć, że po raz pierwszy naukowcy mają w swoich rękach diamenty, które są w stanie przewodzić prąd elektryczny.

Czytaj także: Oto najtwardszy materiał znany nauce. Wcale nie chodzi o diament

Warto tutaj przypomnieć, że na powierzchni Ziemi mamy do czynienia z diamentami, które uformowały się naturalnie w warunkach niezwykle wysokiego ciśnienia i temperatury setki kilometrów pod powierzchnią Ziemi oraz z diamentami wytwarzanymi sztucznie w warunkach laboratoryjnych z czystego węgla. Pod względem chemicznym, fizycznym, a nawet optycznym takie diamenty laboratoryjne w żaden sposób nie różnią się od diamentów naturalnych.

Do wytworzenia takiego diamentu pozyskuje się okruch istniejącego diamentu, a następnie umieszcza się go w materiale zbudowanym z kilku różnych związków węgla. Kolejne kryształy tworzą na zarodku kolejne warstwy z gorącej plazmy, powiększając rozmiary ostatecznego diamentu. Korzysta się przy tym z dwóch metod: osadzania z fazy gazowej lub w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury.

Naukowcy z kilku chińskich uniwersytetów pracujący pod kierownictwem badaczy z Uniwersytetu Zhengzhou stale pracują nad nowymi zastosowaniami diamentów. Nie ma w tym nic dziwnego, zważając na fakt, że w prowincji Henan (której stolicą jest Zhengzhou) produkuje się najwięcej diamentów laboratoryjnych na świecie. Teraz badaczom udało się opracować unikalne na skalę światową diamenty, które są w stanie przewodzić prąd elektryczny.

Diamenty laboratoryjne, dokładnie tak jak diamenty naturalne (kopalniane) przewodzą ciepło i nie przewodzą prądu elektrycznego. W jaki zatem sposób można tę ostatnią cechę zmienić?

Rozwiązaniem okazuje się zastosowanie grafenu. Aby stworzyć diamenty, które są w stanie przewodzić prąd, trzeba stworzyć centymetrowych rozmiarów kompozyty diamentu i grafenu. W tym celu badacze najpierw stworzyli mikroskopijnych rozmiarów ziarna diamentów, a następnie połączyli je ze sobą warstwami grafenu. Cały ten proces realizowany jest w warunkach wysokich temperatur (1300-1500 stopni Celsjusza) i wysokiego ciśnienia, dokładnie tak jak w metodzie HPHT (wysoka temperatura i ciśnienie), wykorzystywanej do produkcji diamentów laboratoryjnych. Powstały w ten sposób materiał nie przypomina już przezroczystego i przyciągającego uwagę diamentu, a jest po prostu matowo czarny.

Wstępne badania wskazują, że tak powstałe diamenty z jednej strony przewodzą prąd elektryczny, a z drugiej wciąż są niezwykle twarde.

Czytaj także: Diamenty z powietrza. Zamiast kopać, wolą je wytwarzać

Jak na razie w fazie eksperymentu stworzono w ten sposób minerały o średnicy 13 mm i grubości poniżej dwóch milimetrów. Mamy zatem do czynienia z niewielkim pelletem o wyjątkowych właściwościach. Już teraz jednak badacze są przekonani, że wkrótce będą w stanie wytwarzać owe czarne diamenty w takich formatach, jakie będą wymagane przez przemysł.

Unikalne właściwości opracowanego materiału sprawiają, że mogą być one niezwykle przydatne do produkcji komponentów np. silników stosowanych w samolotach, czy statkach kosmicznych. Zważając na tempo rozwoju nowych technologii w Chinach, przewodzące prąd diamenty wkrótce mogą znaleźć swoje miejsce na rynku, co tylko sprawi, że prowincja Henan jeszcze bardziej umocni swoje prowadzenie w sektorze produkcji diamentów laboratoryjnych.

Jak widać, węgiel węglowi nierówny, a połączenie dwóch form węgla w jedno powoduje powstanie materiału o naprawdę unikalnych właściwościach.