Przełomowe informacje na temat przeszłości Drogi Mlecznej. Nowe dowody pochodzą sprzed 12 mld lat

Misja sondy Gaia doprowadziła do identyfikacji wyjątkowo starych galaktyk. Ponad 12 miliardów lat temu połączyły się one z Drogą Mleczną, dostarczając dwóch podstawowych składników.
Przełomowe informacje na temat przeszłości Drogi Mlecznej. Nowe dowody pochodzą sprzed 12 mld lat

Tak przynajmniej sugerują autorzy artykułu zamieszczonego w The Astrophysical Journal. Realizowane przez Europejską Agencję Kosmiczną przedsięwzięcie skupia się na stworzeniu rekordowo dokładnej mapy naszej galaktyki. Z jednej strony taka mapa pokazuje, gdzie obecnie znajdują się populacje gwiazd, ale zarazem umożliwia śledzenie ich przeszłości. W ten sposób naukowcy mogą określić, jak sytuacja wyglądała miliardy lat temu.

Czytaj też: Ta kamera miała obserwować galaktyki z kosmosu. Zamiast tego zajrzała do wnętrza atomu

Fuzje galaktyk, choć brzmią jak przepis na katastrofę, wcale nie są tak niszczycielskie jak mogłoby się wydawać. Wręcz przeciwnie: dzięki nim pojawiają się zasoby gazu i materii, które napędzają powstawanie nowych gwiazd. Dzięki analizie danych dostarczonych przez sondę Gaia astronomowie mogą rozróżnić populacje tych obiektów na podstawie sposobu ich poruszania. Ten zdradza, czy gwiazdy mają wspólne pochodzenie z resztą galaktyki czy może pojawiły się w niej stosunkowo niedawno.

O historii Drogi Mlecznej naukowcy dokonują się między innymi poprzez analizę ruchu wchodzących w jej skład gwiazd oraz ocenę wskaźnika zwanego metalicznością

Gwiazdy składają się przede wszystkim z wodoru i helu, choć mogą w nich występować także mniejsze ilości innych pierwiastków. Wskaźnik ten, określany mianem metaliczności, można porównać do odcisku palca człowieka, na podstawie którego stwierdza się jego tożsamość. Zasada jest prosta: im starsza gwiazda, tym niższa metaliczność. Jako że to właśnie gwiazdy dostarczyły pierwiastków innych niż hel, to starsze takie obiekty posiadają mniej innych metali. Szukając innych o podobnym składzie, można stwierdzić, że od dawna wchodzą w skład tego samego sąsiedztwa.

Czytaj też: Naukowcy znaleźli wyjątki od ważnego prawa fizyki. Wszystko przez przezroczyste polimery

To właśnie połączenie metaliczności i sposobu poruszania się gwiazd umożliwiło astronomom określenie, czy mają do czynienia z galaktykami, które dokonały fuzji. W toku najnowszych badań członkowie zespołu określili dwa nowe składniki Drogi Mlecznej. Nazwane kolejno Shakti i Shiva, połączyły się z naszą raczkującą galaktyką między 12 a 13 miliardów lat temu. Co ciekawe, kolejna taka fuzja może nastąpić relatywnie niedługo, kiedy to Droga Mleczna połączy się z Andromedą.