Gdzie jest granica? Naukowcom udało się wykazać, ile energii może pochłonąć dany materiał

Sky is the limit? Dzięki naukowcom z Duke University możemy lepiej zrozumieć, jak wyglądają ograniczenia materiałów wykorzystywanych do pochłaniania energii elektromagnetycznej. Ich dokonania przyniosą szereg praktycznych korzyści.
Gdzie jest granica? Naukowcom udało się wykazać, ile energii może pochłonąć dany materiał

Prowadzone badania z pewnością nie były bowiem podyktowane wyłącznie chęcią przekonania się, gdzie leżą granice absorpcji energii elektromagnetycznej. Jak wyjaśniają autorzy tych eksperymentów, dzięki dogłębnej znajomości tych limitów będą oni w stanie poczynić istotne postępy w dziedzinach takich jak tworzenie kamuflażu czy prowadzenie bezprzewodowej komunikacji.

Czytaj też: Wysokoenergetyczne promieniowanie wykryte. Po raz pierwszy znaleziono jego super-źródło w naszej galaktyce

Jak to możliwe? Wyobraźmy sobie scenariusz, w którym materiał zostaje dostosowany do blokowania określonych częstotliwości promieniowania, przy jednoczesnym przepuszczaniu pozostałych. Dzięki temu, w zależności od oczekiwanych rezultatów, można będzie stosować te materiały do wybranych zastosowań. O proponowanej koncepcji jej twórcy piszą szerzej na łamach Nanophotonics.

Przezroczyste materiały dostosowane tak, by mogły blokować niektóre rodzaje promieniowania, zarazem przepuszczając inne, mogłyby znaleźć szereg zastosowań

Przeprowadzone eksperymenty są przełomowe ze względu na fakt, iż dotyczyły przezroczystych materiałów. Stanowiły one wielkie wyzwanie dla naukowców, którzy nie znali wymaganej grubości takiego materiału pozwalającej na maksymalizację ilości energii elektromagnetycznej przez niego pochłanianej. Pewne postępy w tej dziedzinie poczynił w przeszłości Konstantin Rozanow, lecz wyciągnięte przez niego wnioski nie dotyczyły w pełni przezroczystych materiałów.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja pomoże w namierzeniu nowych materiałów do wychwytywania dwutlenku węgla

Rękawicę podjęli więc naukowcy z innej części świata. To właśnie przedstawiciele Duke University twierdzą, że udało im się znaleźć wyjście z sytuacji. Za przykład wykorzystania tej innowacji podają telefony komórkowe zbudowane tak, aby blokowały niektóre rodzaje szkodliwego promieniowania, jednocześnie przepuszczając inne, związane chociażby z technologią GPS czy Bluetooth.