Sztuczna inteligencja osiąga nieziemską szybkość – generuje 20 grafik na sekundę

Wiadomo było, że sztuczna inteligencja jeszcze nieraz nas zaskoczy swoimi możliwościami. Gdy trafiła w ręce naukowców z MIT, pobiła kolejne rekordy. Opracowali oni metodę na generowanie dwudziestu grafik na sekundę przy użyciu zaledwie jednego promptu. Można zobaczyć, jak to działa.
Sztuczna inteligencja
Sztuczna inteligencja

Generatywna SI potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Wszyscy już przywykli do pisanych przez nią tekstów, a także generowanych grafik, a wkrótce pojawią się tworzone przez nią filmiki. Gdy raz otworzyły się możliwości, wszyscy zainteresowani próbują wykorzystać je w jak najlepszy sposób. Najnowsze osiągnięcia naprawdę robią wrażenie.

Sztuczna inteligencja pracuje szybciej niż światło

Generowanie grafik odbywa się za pomocą procesu określanego jako “dyfuzja” (diffusion). W dużym skrócie wygląda to tak, że wykonywanych jest kilka kolejnych kroków prowadzących do osiągnięcia efektu zdefiniowanego w komendzie podanej przez użytkownika, czyli prompcie. Naukowcom z MIT – we współpracy ze specjalistami z Adobe Research – udało się zredukować ilość czynności, które musi wykonać sztuczna inteligencja w celu przeprowadzenia całego procesu i przy zapewnieniu efektu jak podczas standardowego działania.

W efekcie udało się osiągnąć imponującą szybkość generowania obrazów – 20 na sekundę, czyli możemy w ciągu minuty stworzyć 1200 unikalnych grafik o tej samej treści! Jak zdradzono, dokonano tego poprzez wytrenowanie dwóch modeli dyfuzji. I wynik taki jest możliwy do osiągnięcia przy każdym współczesnym GPU.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja bada nieuchwytne cząstki. Dostrzega coś, co umyka naukowcom 

Jak pokazuje powyższy klip wideo, model table Diffusion 1.5 potrzebuje na stworzenie grafiki 1,4 sekundy, podczas gdy model DMD w tym czasie generuje cały szereg grafik. Jest to kompromis pomiędzy szybkością działania a wydajnością, a efekty cieszą oko. A ponieważ nie ma żadnych ograniczeń co do tego, jakie słowa wpisywać do promptów, nic nie stoi na przeszkodzie, aby popuścić wodze wyobraźni.