Chińczycy przetestowali potwora. To ich najpotężniejszy silnik

Na terenie ośrodka testowego Tonchuan zlokalizowanego w prowincji Shaanxi odbyły się niedawno kluczowe dla pewnego silnika działania. Zakończone sukcesem próby dotyczyły konstrukcji zapewniającej siłę ciągu rzędu 500 ton.
Chińczycy przetestowali potwora. To ich najpotężniejszy silnik

Technologia ta ma odegrać kluczową rolę w funkcjonowaniu programu Long March, w ramach którego Chińczycy projektują rakiety nośne wykorzystywane między innymi do realizowania misji księżycowych. Dzięki zakończonym próbom, które potwierdziły funkcjonowanie zapłonu najpotężniejszego silnika na paliwo ciekłe, Chiny mają teraz istnego potwora w swoim arsenale.

Czytaj też: Chiny chcą chwytać swoje rakiety wielokrotnego użytku na linę. Pokazali nagranie

Jak przekazali przedstawiciele CASC (China Aerospace Science and Technology Corporation), test odbył się w niedzielę i obejmował cztery silniki napędzane mieszanką ciekłego tlenu i nafty. Wytworzony przez nie ciąg przekroczył 500 ton, co świadczy o postępie, jakiego dokonali w ostatnich latach inżynierowie z Państwa Środka. Pokłosiem tych działań są coraz istotniejsze dokonania Chińczyków w przestrzeni kosmicznej, takie jak realizacja misji na Marsie czy Księżycu. 

Silniki YF-100K wykazały kompatybilność, a sukces prowadzonych testów oznacza, że teraz czas na sprawdzenie możliwości tej konstrukcji w czasie lotu. Jej cechami wyróżniającymi są zmniejszone rozmiary i waga, co jest pokłosiem zastosowania nowatorskiej technologii względem wdrażanych wcześniej. 

W przypadku rakiet pierwszego stopnia o średnicy 3,8 metra można zmieścić cztery opisane wyżej silniki, podczas gdy w przypadku 5-metrowej średnicy takich silników pomieści się aż siedem. I choć nie wiadomo, które konkretnie modele będą wykorzystywały cztery silniki YF-100K, to z pewnością zostaną one użyte w przypadku rakiety z serii Long March. I to jeszcze w tym roku.

Cztery silniki YF-100K pomyślnie przeszły przeprowadzony test, a teraz Chińczycy zamierzają zorganizować kolejną próbę – tym razem w locie

Na podstawie dostępnych informacji można założyć, że YF-100K zostaną wykorzystane w przypadku rakiet Long March-10. Te mają być kluczowym elementem załogowej misji na Księżyc. Chińczycy chcieliby umieścić ludzi na Srebrnym Globie przed 2030 rokiem, dlatego możemy spodziewać się istnego wyścigu z czasem. Z drugiej strony, jest niemal pewne, iż ta sztuka (po raz kolejny, ale po długiej przerwie) uda się Amerykanom, chcącym nawiązać do czasów świetności programu Apollo.

Czytaj też: Chiński robot imponuje “ludzką” szybkością i precyzją. Bez problemu obierze ogórka i odkręci butelkę

W przypadku misji prowadzonych przez NASA, skoncentrowanych na umieszczeniu astronautów na powierzchni naszego naturalnego satelity, kluczem do sukcesu ma być system SLS (Space Launch System). Długo wyczekiwane zadanie ma zostać zrealizowane w ramach Artemis III i Artemis IV. W planach jest usprawnienie wariantu Block 1B tak, aby ładowność wzrosła z 27 do 38 ton.