Elektryczne Volvo EX30 sunie przez Polskę. Szalona przygoda czy wygodna podróż?

Zbliża się okres wakacyjny, a wcześniej majówka, czerwcówka i inne okazje do podróży. Polska oferuje zapierające dech w piersiach widoki i ekscytujące przygody zarówno miłośnikom przyrody, jak i odkrywcom. Podróżować można na wiele sposobów, korzystając np. z sieci połączeń kolejowych, dziś jednak skupimy się na wykorzystaniu samochodu i to nie byle jakiego, bo elektrycznego.
Elektryczne Volvo EX30 sunie przez Polskę. Szalona przygoda czy wygodna podróż?

Samochód elektryczny tylko do miasta?

W przypadku osób rozważających wyprawę w nieco bardziej oddalone od domu miejsca, obawy związane z zasięgiem mogą ostudzić ich entuzjazm. Jednak niesłusznie! Dzięki szybkiemu postępowi technologii samochodów elektrycznych i infrastrukturze stacji ładowania wybranie się w góry, nad morze czy na Mazury jest nie tylko wykonalne, ale może też dostarczyć dużo satysfakcji.

Od nadmorskich pejzaży na północy do majestatycznych Tatr na południu po ciągle – jeszcze bardzo dzikie Bieszczady na południowym wschodzie – Polska oferuje szereg zachwycających krajobrazów naturalnych, które wciąż czekają na odkrycie. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na malowniczą przejażdżkę krętymi już górskimi drogami, czy planujesz tylko podjazd na parking, a dalej pieszą przygodę wśród dziewiczej przyrody, podróż pojazdem elektrycznym pozwoli Ci doświadczyć piękna polskiej natury, minimalizując jednocześnie wpływ na środowisko.

Volvo EX30 w podróży po Polsce

Pojazdy elektryczne pozwalają włączyć się w działania przeciwdziałające  zmianom klimatycznymi i zmniejszyć naszą zależność od paliw kopalnych. Ich bezemisyjność sprawia, że są one szczególnie atrakcyjne dla osób, które chcą zminimalizować swój ślad węglowy. W ostatnich latach w Polsce nastąpił gwałtowny wzrost popularności pojazdów elektrycznych, czemu sprzyjały zachęty rządowe i rozwijająca się  sieć stacji ładowania w całym kraju. Za wzrostem popularności idzie coraz szersza oferta samochodów wyłącznie elektrycznych. Jedną z najciekawszych propozycji ostatnich miesięcy jest Volvo EX30. Skandynawskie zasady projektowania spotykają się tu z wykorzystaniem wielu materiałów pochodzących z recyklingu. W efekcie końcowym powstał samochód, który jest dobry dla Ciebie, ale też dla naszej planety. Ten kompaktowy, designerski model został zauważony i zdobył  już swoje pierwsze nagrody. Otrzymał tytuł Rodzinnego Samochodu Roku 2024 w plebiscycie WWCOTY – Women’s Worldwide Car of the Year. A także został uhonorowany tytułem Światowego Samochodu Miejskiego roku 2024 w konkursie World Car of the Year 2024 na New York International Auto Show.

Niech Cię jednak nie zwiedzie ten tytuł oraz wymiary tego najmniejszego modelu Volvo, to idealny towarzysz również na dalsze podróże. Test w warunkach zimowej aury przeprowadzili ambasadorzy Volvo Firma Karlik, duet Life Catchers. Na co dzień jeżdżą Volvo XC60, ale w styczniu zabrali Volvo EX30 w Karkonosze, wyruszając w trasę z Poznania. Mieli do pokonania prawie 300 km w jedną stronę i to w naprawdę trudnych śnieżno-mroźnych warunkach. Sprawdźmy zatem jak im poszło i jak wspominają tę przygodę.

Marta i Filip byli zaskoczeni tym, jak dużo przestrzeni oferuje pasażerom Volvo EX30 mimo swoich kompaktowych rozmiarów, a podróżowali ze swoim psem, Mią. Komfort jazdy ocenili bardzo wysoko zarówno z perspektywy kierowcy, jak i pasażera. Największe wrażenie zrobiły na nich jednak nowe technologie bezpieczeństwa, które znajdziecie w tym modelu.

Jesteśmy pod wrażeniem nowych technologii bezpieczeństwa: powiadomienie o zrobieniu przerwy w trakcie ziewania, ostrzeżenie o otwarciu drzwi czy powiadomienie o skupieniu się na drodze, kiedy nasz wzrok spogląda gdzie indziej, to wszystko sprawia, że masz poczucie, że samochód dba o Ciebie i innych użytkowników drogi. – mówili Marta i Filip z Life Catchers, po powrocie

System ostrzegania kierowcy – samochód przypomni Ci o zrobieniu przerwy, jeśli Twoje zachowanie za kierownicą będzie nietypowe lub zwskazywać na  zmęczenie. Jest to możliwe dzięki czujnikowi podczerwieni na kolumnie kierownicy, który śledzi ruchy oczu i głowy kierowcy oraz szybkość i częstość mrugania. Do tego kamera skierowana do przodu obserwuje drogę, aby wykryć niewłaściwą jazdę, a kolejny czujnik monitoruje ruchy kierownicy.

Ostrzeganie przed otwarciem drzwi – wykorzystując radary tylne, Volvo EX30 wykrywa nadjeżdżających z tyłu rowerzystów, osoby kierujące hulajnogami lub skuterami, emitując sygnał dźwiękowy, gdy kierowca lub pasażer próbuje otworzyć drzwi.

Co z zasięgiem Volvo EX30?

To, co zazwyczaj wzbudza najwięcej obaw to zasięg i ładowanie. Jednak obie te kwestie nie sprawiły żadnych problemów naszemu duetowi. Marta i Filip sprawnie naładowali Volvo EX30 na trasie, osiągając 65% baterii w 30 minut. W drodze powrotnej podjęli się wyzwania przejechania całej drogi na jednym ładowaniu. Naładowali samochód na 100% i do Poznania dojechali z 5% baterii. Pokonali 285 km w ekstremalnych warunkach. Niska temperatura, silny wiatr, opady śniegu oraz droga pokryta śniegiem i lodem to zdecydowanie nie są optymalne warunki dla elektryka, a jednak Volvo EX30 dało radę i dowiozło podróżników do celu wyprawy.

Jeśli chodzi o jazdę po wymagających, krętych górskich drogach wrażenia z jazdy były dla Marty i Filipa wyłącznie pozytywne. Samochód jest dynamiczny, zwinny i niezwykle responsywny. Ocenili, że jest idealny na zabranie w trasę.

Tego typu relacje z podróży pomagają oswoić się z podróżami samochodami elektrycznymi i rozwiewają obawy. Przygotowaliśmy też dla Ciebie poradnik jak korzystać z samochodu elektrycznego, by odkryć wszystkie jego zalety i poradzić sobie z ewentualnymi wyzwaniami.

Jazda samochodem elektrycznym wymaga wyrobienia nowych nawyków

W podróży samochodem elektrycznym, istotne jest dokładne zaplanowanie trasy. Na szczęście dostępnych jest wiele narzędzi internetowych oraz aplikacji na smartfony, które pomagają zlokalizować stacje ładowania na trasie i oszacować czas ładowania. Polska poczyniła znaczne inwestycje w rozbudowę infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, a liczba stacji ładowania wciąż rośnie. Oczywiście wiele jest jeszcze do zrobienia, ale przy dobrym planowaniu jesteście w stanie dojechać do nawet najbardziej oddalonego zakątka naszego kraju.

Volvo EX30 ma dedykowaną aplikację na smartfony, która pozwala zarządzać samochodem, przygotować go do drogi oraz zaplanować trasę z uwzględnieniem dostępnych stacji ładowania. Trasę planować możecie również z poziomu samochodu, korzystając z centrum dowodzenia, którym jest centralnie umieszczony tablet. Wybierając trasę do stacji ładowania, Twój samochód wstępnie przygotuje akumulator, podgrzewając go lub schładzając do optymalnej temperatury ładowania. Może to znacząco wpłynąć na szybkość i wydajność ładowania akumulatora po przyjeździe do punktu ładowania.

  1. Poznaj zasięg swojego pojazdu elektrycznego po pełnym naładowaniu. Informacja ta jest kluczowa dla planowania podróży i wiedzy, jak daleko możesz dojechać, zanim konieczne będzie doładowanie.
  2. Użyj narzędzi i aplikacji internetowych zaprojektowanych specjalnie dla pojazdów elektrycznych, aby zaplanować trasę. Narzędzia te uwzględniają takie czynniki, jak lokalizacja, odległości między stacjami, a nawet zmiany nachylenia drogi na trasie.
  3. Sprawdź i zidentyfikuj stacje ładowania na swojej trasie. Pamiętaj, aby uwzględnić zarówno stacje szybkiego ładowania, które mogą szybciej naładować Twój samochód, jak i standardowe jako rezerwowe.
  4. Upewnij się, że stacje ładowania na trasie są kompatybilne z Twoim samochodem. Różne modele mogą wykorzystywać różne złącza ładowania, dlatego sprawdź szczegóły, aby uniknąć niespodzianek.
  5. Planując podróż, uwzględnij czas ładowania i weź po uwagę długość koniecznego postoju. Staraj się zatrzymywać na stacjach ładowania, które położone są przy udogodnieniach takich jak restauracje, czy miejsca odpoczynku. Może znajdziesz lokalne atrakcje, które pozwolą przyjemnie spędzić czas podczas ładowania.
  6. Przed wyjazdem sprawdź dostępność stacji ładowania na swojej trasie. Niektóre mogą być zajęte lub nieczynne, dlatego ważne jest, aby mieć opcje zapasowe na wypadek, gdyby preferowana stacja była niedostępna.
  7. Kontroluj poziom naładowania akumulatora w samochodzie przez całą podróż. Zazwyczaj dany model powiadamia w odpowiednim momencie, że zbliża się konieczność doładowania. Volvo EX30 przy poziomie naładowania wynoszącym 20% automatycznie wygeneruje przypomnienie o ładowaniu. Zawiera ono od razu listę pobliskich ogólnodostępnych stacji ładowania na Mapach Google.
  8. Nie zapomnij zabrać ze sobą niezbędnych elementów, takich jak kable do ładowania, czy adaptery (w razie potrzeby). Ważne też, by upewnić się, że mamy ze sobą wszystkie potrzebne dane lub aplikacje umożliwiające dostęp do poszczególnych stacji ładowania.
  9. Zachowaj elastyczność i przygotuj się na dostosowanie trasy lub przystanków ładowania w razie potrzeby. Pomimo starannego planowania, podczas podróży mogą wydarzyć się nieoczekiwane okoliczności.
  10. Bezpieczeństwo przede wszystkim: traktuj bezpieczeństwo podczas podróży priorytetowo. Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, jedź ze stałym tempem, aby zmaksymalizować wydajność, i podczas ładowania pojazdu elektrycznego zwracaj uwagę na otoczenie.

Trzymając się tych zasad, możesz skutecznie zaplanować wyprawę samochodem elektrycznym, by cieszyć się płynną i przyjemną jazdą. Pakuj więc torby, postaw na zrównoważony rozwój i wyrusz w niezapomnianą przygodę poznając nowe miejsca, odkrywając urokliwe przestrzenie, jakich w naszym kraju jest napr

Lokowanie produktu: Volvo