Mozilla się nie popisała. Wprowadza aktualizację dla aktualizacji przeglądarki Firefox

Firefox w wersji z numerem 125 pokazał się 17 kwietnia, a niecały tydzień później otrzymuje on istotną aktualizację. Dlaczego? No cóż – okazało się, że udostępniona edycja stabilna ma pewien feler, który może mocno przeszkadzać użytkownikom. Po aktualizacji ma on zniknąć na dobre.
Firefox
Firefox

Korzystam z Firefoxa od lat i muszę przyznać, że rzadko zdarza się, żeby w tak krótkim czasie wychodziły jakieś poprawki do najnowszej edycji przeglądarki. Jak to się jednak mówi: nikt nie jest doskonały. Dotyczy to również Fundacji Mozilla. A jaki konkretnie problem psuje humory?

Firefoxa 125.0.2 – poprawa jakości i bezpieczeństwa

Jak przyznaje Mozilla, ostatnia wersja przeglądarki Firefox ma pewien bug, który sprawia, że nie do końca działa mechanizm blokowania podejrzanych adresów URL. Dotyczy to zarówno samego wchodzenia na takie podejrzane witryny, jak również blokowania pobierania z nich plików. Aczkolwiek nieprawidłowo działający mechanizm nie tylko może przepuszczać podejrzane elementy, ale – jak się okazało – również blokować pobieranie z zaufanych witryn.

Dlatego właśnie pojawia się Firefox 125.0.2. Aktualizacja jest już dostępna poprzez przeglądarkę i można pobrać ją w dowolnym momencie. Mozilla obiecuje, że po jej wprowadzeniu wszystko będzie działać perfekcyjnie. No cóż – pobieram i trzymam za słowo. Co ciekawe – najpierw pobiera się edycja 125.0.1, a potem automatycznie 125.0.2.

Firefox 125.0.1

Czytaj też: Firefox 125 już udostępniony. Masz poczuć przyśpieszenie

Dlaczego tak? Otóż wykryto jeszcze jeden mniejszy problem. W niektórych scenariuszach po uruchomieniu przeglądarki nie pokazywała się ustawiona przez użytkownika strona startowa, a pusta. To również zostało usunięte, a dodatkowe mechanizmy zabezpieczające przed podobnymi zdarzeniami pojawią się w kolejnej edycji stabilnej, czyli Firefox 126.

Jeśli kogoś interesuje więcej szczegółów, zlikwidowany bug związany z adresami URL ma oznaczenie 1892069 i znajduje się w bazie błędów Bugzilla.