NASK i nowa strategia obrony polskiej przestrzeni informacyjnej. A niezależność od nacisków politycznych?

Czekam niecierpliwie na pierwsze efekty wdrożenia przez NASK nowej strategię obrony polskiej przestrzeni informacyjnej, którą przedstawiła dziś skrótowo Magdalena Wilczyńska, Dyrektorka Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni. Obecny na konferencji wicepremier  i Minister Cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski, zobowiązał ją publicznie do pełnej transparentności i nieulegania naciskom politycznym. Najbliższe gorące miesiące wyborcze będą prawdziwym sprawdzianem ambitnych celów jakie stawia sobie NASK w walce z dezinformacją.
NASK i nowa strategia obrony polskiej przestrzeni informacyjnej. A niezależność od nacisków politycznych?

Poniżej lista 11 konkretów w walce z dezinformacją, które jako fundament transparentnych, niezależnych i skutecznych działań stawia sobie Pion Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni NASK:

 1.     Niezależność polityczna
 2.     Interdyscyplinarny zespół ekspertów
 3.     Analiza wzorców zachowań
 4.     Stosowanie technik białego wywiadu
 5.     Utrzymanie Rapid Alert System
 6.     Dokładna analiza dezinformacji zewnętrznej
 7.     Lepsza analiza dezinformacji wewnętrznej
 8.     Szybka i dobrowolna wymiana informacji
 9.     Weryfikacja treści multimedialnych
 10.     Edukacja, zwłaszcza szczególnie narażonych grup społecznych
 11.     Szybka ścieżka kontaktu z platformami

Sporo tego, a okazji do przetestowania nowej strategii będzie mnóstwo – już w najbliższy weekend mamy w końcu wybory samorządowe, ale wkrótce kolejne duże wydarzenia – wybory do Parlamentu Europejskiego (6-9 czerwca) i wybory prezydenckie (wiosną 2025 roku). Na spotkaniu off-the-record miałem okazję posłuchać nieco o aktualnym stanie polskiej infosfery i strategii działań Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni NASK na nadchodzące wydarzenia. Nie ulega wątpliwości, że coś w temacie walki z dezinformacją musi się w Polsce zmienić, ale na widoczne efekty trzeba będzie jeszcze poczekać.

NASK systemowo zabiera się za walkę z dezinformacją 

Tym niemniej warto podkreślić, że Magdalena Wilczyńska realizuje swoją misję już od 11 marca i od tamtej pory udało się uruchomić pewne inicjatywy (m.in. skupienie nie tylko na badaniu samych fałszywych narracji, ale przede wszystkim ich źródeł i środowisk, które je rozpowszechniają). Pod kątem tematyki wyborów opracowywane są też równolegle lepsze procesy weryfikowania informacji. Nie ulega wątpliwości, że systemowa walka z dezinformacją musi być transparentna i w pełni niezależna politycznie.

Czytaj też: Komunikacja kwantowa z nowym rekordem. Naukowcy wysłali specjalnie zaszyfrowaną wiadomość

Walka z dezinformacją musi być – i pod moim kierownictwem będzie niezależna od wpływów czy nacisków politycznych, choć oczywiście analiza treści o charakterze politycznym pozostanie jednym z ważnych obszarów naszych badań. Zawsze będzie jednak inicjowana przez NASK, a nie przez podmioty zewnętrzne, które chciałyby zlecić nam jakieś konkretne działania – podkreśliła Magdalena Wilczyńska. Zgodnie z biblijnym “po owocach ich poznacie” pozostaję więc w oczekiwaniu.

A przy okazji przypominamy: wszystkie podejrzane wiadomości e-mail można zgłosić za pomocą formularza na stronie https://incydent.cert.pl lub poprzez e-mail: [email protected]. Natomiast wiadomości SMS można przesyłać na specjalny numer: 8080.