Trzeba ich za to pochwalić. Orlen wdraża naprawdę przemyślaną strategię

Orlen montuje na swoich stacjach benzynowych specjalne systemy do produkcji ciepła i chłodu celem wzmocnienia energooszczędności obiektu. Koncern jest w trakcie projektu pilotażowego, którego celem się uruchomienie 10 stacji benzynowych w dużej mierze samowystarczalnych energetycznie. Pozwoli to na obniżenie zużycia energii elektrycznej o 1,9 GWh w ciągu roku.
Energooszczędna stacja benzynowa Orlenu / źródło: Orlen, materiały prasowe

Energooszczędna stacja benzynowa Orlenu / źródło: Orlen, materiały prasowe

Na kilku stacjach benzynowych Orlenu pojawiły się systemy zasilane energią słoneczną, które produkują jednocześnie ciepło i chłód – te zaś są wykorzystywane do podgrzewania wody w łazienkach i myjni oraz wspomagania pracy systemu klimatyzacyjnego i kurtyn powietrznych. System sprawia, że stacje benzynowe pod względem energii cieplnej są samowystarczalne. Jedynie nocą muszą pobierać niewielkie ilość dodatkowej energii.

Czytaj też: Etykiety z ogniwami perowskitowymi na stacji benzynowej w Polsce! Innowacyjna technologia testowana nad Wisłą

Łukasz Chmielewski, kierownik Zespołu Realizacji Inwestycji dla Nowych Stacji Paliw i MOP Orlen, wyjaśnia, że pierwsza tego typu instalacja kogeneracyjna powstała jeszcze w 2022 roku na stacji w Bydgoszczy. Wstępne rezultaty pracy okazały się znakomite i podjęto o uruchomieniu pilotażowego programu – czytamy w komunikacie prasowym. Przedstawiciel koncernu dodaje, że kogeneracja umożliwia pięciokrotną redukcję zużycia energii elektrycznej. Zatem jest to doskonały sposób na przybliżenie Orlenu do osiągnięcia neutralności emisyjnej przed 2050 rokiem.

Orlen prowadzi pilotażowy program, w ramach którego stacje benzynowe są wyposażane w instalacje kogeneracyjne / źródło: Orlen, materiały prasowe

Energooszczędne stacje benzynowe. Specjalne instalacje ogrzeją wodę i ochłodzą pomieszczenia

Dodajmy, że instalacje kogeneracyjne są projektem polskich inżynierów i powstają one w naszym kraju. Systemy IGLOO są swoistym połączeniem instalacji fotowoltaiczne z powietrzno-gruntową pompą ciepła i chillerem chłodniczym. W ostatnim czasie zamontowano te urządzenia na MOP Chomentowo Wschód i Zachód.

Czytaj też: Orlen otwiera specyficzną elektrownię. Polacy dostaną energię wprost ze ścieków

Wspomniane stacje paliw nie są pierwszymi, gdzie działają systemy kogeneracyjne. Pierwszy został zainstalowany na MOP Wola Korycka przy S17 z Warszawy do Lublina. Kolejne funkcjonują na stacjach benzynowych w Krakowie, Środzie Śląskiej, Rawie Mazowieckiej i oczywiście we wspomnianej wcześniej Bydgoszczy. W planach koncernu jest jeszcze uruchomienie trzech obiektów w Pruszkowie, Warszawie i Siedlcach.

Czytaj też: Polska pierwsza na świecie w produkcji prądu z wodoru. Orlen przetestował nowy system

Montaż systemów kogeneracyjnych jest szczególnie ważny na stacjach w kontekście ogromnego zużycia energii, jakie idzie na działanie klimatyzacji. Latem na wielu stacjach ruch jest tak ogromny, że drzwi niemal nieustannie są otwarte. Wówczas klimatyzowane pomieszczenie niepotrzebnie się ogrzewa. Mając na uwadze, że klimatyzacja jest ogromnym pożeraczem energii elektrycznej, każda oszczędność w zakresie ogrzewania i ochładzania pomieszczeń jest na wagę złota.