Eta Akwarydy na horyzoncie! Astronomowie wskazali, kiedy nastąpi rekordowy deszcz meteorów 

Eta Akwarydy to nazwa stosowana względem roju meteorów. Deszcz, obserwowany zwykle w okresie od 19 kwietnia do 28 maja, już wkrótce powinien osiągnąć swoje tegoroczne maksimum.
Eta Akwarydy na horyzoncie! Astronomowie wskazali, kiedy nastąpi rekordowy deszcz meteorów 

Eksperci oczekują, że widok może być naprawdę niesamowity i przewidują, iż nadchodzący deszcz będzie najsilniejszy w tym stuleciu. To oczywiście świetna wiadomość dla wszystkich tych, którzy lubią podziwiać zjawiska astronomiczne. Szczególnie, że trwa weekend majowy, a najbardziej efektowny widok związany z eta Akwarydami ma nastąpić 6 maja.

Czytaj też: Słońce dało popis swoich możliwości! Sonda kosmiczna zarejestrowała coś niesamowitego

Niestety, jako mieszkańcy półkuli północnej jesteśmy nieco w tej materii poszkodowani, gdyż zdecydowanie bardziej widoczny deszcz będzie z terenów położonych na południe od równika. Z tego względu na obszarze Polski najprawdopodobniej możliwość obserwacji zostanie zakłócona przez światło dzienne.

Ale czym w ogóle jest wspomniany rój i dlaczego można go obserwować akurat wiosną? Wystarczy wspomnieć, że do jego utworzenia doszło na skutek przelotu komety Halleya. Ta okrąża Słońce mniej więcej raz na 76 lat, a jej podróż po obecnej ścieżce orbitalnej trwa od tysięcy lat. Gdy obiekt ten przechodzi przez wewnętrzny Układ Słoneczny, wyrzuca w przestrzeń pył i gaz.

Eta Akwarydy to rój widoczny wiosną. Do jego powstawania prowadzą przeloty komety Halleya, która zostawia za sobą chmury pyłu i gazu

Utworzona w ten sposób chmura staje na drodze naszej planety dwukrotnie w ciągu roku. Pierwszy raz wiosną, gdy mówimy o roju Akwarydów, natomiast po raz drugi – jesienią, kiedy do akcji wkracza rój Orionidów. W przypadku tego drugiego sytuacja jest nawet lepsza, gdyż mowa o możliwości prowadzenia obserwacji z obu półkul.

Czytaj też: Meteoryty są bliżej, niż myślisz. Możesz je znaleźć we własnym domu

Problem wynika z faktu, że na północ od równika przelot Eta Akwarydów rozpoczyna się dopiero rano. W efekcie większość z nich staje się niewidoczna ze względu na obecność światła dziennego, a dostrzec można tylko te wyjątkowo jasne. Poza tym, modelowanie dostarczyło sugestii, jakoby tempo pojawiania się meteorów na niebie mogło być w tym roku rekordowo wysokie. Nam pozostaje uzbroić się w cierpliwość i czekać na Perseidy, które pojawią się na niebie już na przełomie lipca i sierpnia.