Google sypie nowościami jak z rękawa. Android zyska kilka przydatnych funkcji

Gigant z Mountain View intensywnie pracuje nad rozwojem Androida 15. To właśnie za pośrednictwem tej aktualizacji na naszych smartfonach pojawi się ogrom ulepszeń. To jednak wcale nie oznacza, że trzeba czekać aż na stabilną wersję „piętnastki”, by dostać jakieś nowości. Google ogłosił właśnie, co pojawi się w Androidzie już niedługo.
Google Pixel 8
Google Pixel 8

Google zapowiedział aż 7 funkcji, przygotowanych dla smartfonów i tabletów z Androidem oraz zegarków z Wear OS

Pierwsza z nowości została już zauważona na początku roku, kiedy trwały jej testy. Teraz firma zapowiedziała ją oficjalnie, a chodzi tutaj o nową funkcję edycji w aplikacji Wiadomości Google. Po aktualizacji, kiedy zobaczymy, że wysłana już wiadomość wymaga poprawek, wystarczy, że ją przytrzymamy, a następnie dotkniemy wyświetlonego na górze przycisku edycji (ikona ołówka). Pozwoli nam to dokonać odpowiednich zmian. To ulepszenie zostało wprowadzone, by zapewnić zgodność funkcji z usługą iMessage, mającą jeszcze w tym roku obsługiwać protokół RCS. Tutaj warto jeszcze wspomnieć, że edycja działa w przypadku wiadomości wysłanych w ciągu ostatnich 15 minut, w dodatku musimy mieć włączoną funkcję RCS, a sam czat musi odbywać się między osobami korzystającymi z tego standardu.

Mile widzianą zmianą jest usprawnienie tworzenia hotspotów i łączenia ich. Google wprowadzi „natychmiastowy hotspot”, który pozwoli uniknąć wprowadzania haseł czy skanowania kodów QR. Wystarczyć będzie naciśnięcie jednego przycisku. Gigant postanowił też ułatwić życie uczestnikom (wideo)rozmów w aplikacji Google Meet, teraz będą oni mogli bez wysiłku przenosić rozmowy między urządzeniami z Androidem lub urządzeniami podłączonymi do przeglądarki. Trudno nie zauważyć, że te dwie funkcje inspirowane są Apple’em i jego rozwiązaniami i tak samo, jak u konkurenta, działają w ramach powiązanych jednym kontem urządzeń.

Na tym oczywiście nie koniec, bo w ekosystemie Google’a pojawi się obsługa samodzielnych widżetów na ekranie głównym, służących do sterowania inteligentnymi urządzeniami domowymi. W tej chwili ta funkcja jest w fazie testów i zostanie udostępniona jako widżet Ulubione Google Home. Ma to na celu oszczędność czasu, bo zamiast wchodzić w aplikację Google Home by wyłączyć światła czy obniżyć temperaturę termostatu, użyjemy sobie widżetu. Korzystać będziemy mogli z niego również z poziomu Wear OS, bo gigant z Mountain View wprowadził go również na smartwatche.

Google ogłosił też integrację PayPala z aplikacją Wallet w Wear OS, ale ta zmiana dotyczy na razie tylko użytkowników z USA i Niemiec. Dla wszystkich pojawią się za to nowe kombinacje w Emocji Kichen, a także cyfrowe kluczyki samochodowe dla wybranych pojazdów MINI, a niedługo też niektórych modeli Polestar i Mercedesa.

Wdrażanie większości tych ulepszeń już się rozpoczęło, a na inne, takie jak ulepszenia synchronizacji czy nowości w Emoji Kitchen poczekamy do 10 czerwca. Najdłużej zajmie wprowadzanie rozszerzenia cyfrowych kluczyków, bo ta aktualizacja ma pojawić się w połowie czerwca.