Powstała najbardziej szczegółowa mapa Księżyca, ale nie stworzyli jej Amerykanie

Poprzednie dekady przyzwyczaiły nas do tego, że pionierami w kontekście działań w kosmosie są Amerykanie. Ostatnie lata stały jednak pod znakiem zmian, a obecnie przeciwwagę dla Stanów Zjednoczonych stanowią Chiny. To właśnie ten kraj stoi za stworzeniem najbardziej szczegółowej mapy geologicznej Księżyca, jaka kiedykolwiek powstała.
Powstała najbardziej szczegółowa mapa Księżyca, ale nie stworzyli jej Amerykanie

Dość powiedzieć, iż obejmuje ona ponad 12 000 struktur i powinna odegrać kluczową rolę w czasie planowanych misji: zarówno bezzałogowych, jak i tych z udziałem człowieka. W projekt poświęcony stworzeniu tego dzieła było zaangażowanych około stu naukowców, a ich działania trwały ponad dziesięć lat. 

Czytaj też: Tajemniczy statek zaobserwowany obok Księżyca. NASA zabrała głos w sprawie

Mapa obejmuje 14 rodzajów struktur, 17 typów skał, 81 basenów uderzeniowych i 12 341 kraterów. Ich dokumentowanie rozpoczęło się w 2012 roku, kiedy to Chińczycy zaczęli robić rozeznanie w temacie przyszłych lądowań na powierzchni Srebrnego Globu. Dokumentacja została wydana nie tylko w języku chińskim, ale również angielskim: zdaniem Chińczyków dzięki temu będą mogły z niej skorzystać także inne nacje.

Wśród korzyści płynących z dostępu do tak rozbudowanej mapy badacze wymieniają chociażby ułatwienie w zakresie planowania rozmieszczenia stacji badawczych, wykorzystania zasobów występujących na Księżycu czy też poznawania tajników jego ewolucji. 

Stworzona przez chińskich naukowców mapa Księżyca cechuje się rekordowo wysoką szczegółowością i pomoże w realizacji przyszłych misji

Kluczową rolę w całym przedsięwzięciu odegrała misja Chang’e-1, w ramach której w latach 2007-2009 skanowano powierzchnię Księżyca z orbity. Później naukowcy wzięli pod uwagę nieco świeższe dane, zebrane w ramach misji Chang’e-3 i Chang’e-4, zrealizowanych w 2013 i 2019 roku. Odczyty te potwierdziły wcześniejsze ustalenia, co było oczywiście pozytywną wiadomością dla członków zespołu badawczego.

Czytaj też: Chińska misja księżycowa z kolejnym sukcesem. Odkryła coś zupełnie nowego

Chińskie ambicje dotyczące działalności w kosmosie zdecydowanie mogą imponować. Państwo Środka można już bez wątpienia traktować jako realnego konkurenta dla Stanów Zjednoczonych. Chińczycy prowadzą misje na Srebrnym Globie, a nawet Czerwonej Planecie. Do 2030 roku zamierzają umieścić pierwszego tajkonautę na powierzchni naszego naturalnego satelity, choć możemy się spodziewać, że nieco wcześniej ta sztuka uda się Amerykanom.