One UI 6.1 dla Galaxy S22? Samsung wznawia aktualizację po naprawie krytycznego błędu

Chociaż aktualizacje powinny wprowadzać tylko ulepszenia i poprawki istniejących błędów, często zdarza się tak, że same w sobie coś na smartfonie psują. Tak właśnie stało się w przypadku One UI 6.1, aktualizacji systemowej udostępnionej dla serii Galaxy S22.
Samsung Galaxy s22
Samsung Galaxy s22

Krytyczny błąd zmusił Samsunga do wstrzymania wdrażania aktualizacji One UI 6.1. dla serii Galaxy S22

One UI 6.1. to jedna z aktualizacji, na którą z niecierpliwością czekali właściciele niektórych smartfonów Samsunga. Jest to bowiem wersja nakładki wprowadzająca w wybranych modelach funkcje sztucznej inteligencji, które na początku roku debiutowały wraz z serią Galaxy S24. Oczywiście nie wszystkie zostały udostępnione starszym urządzeniom, jednak ex-flagowce z 2022 roku miały doczekać się kilku znaczących ulepszeń. Niestety, najwyraźniej aktualizacja okazała się bardzo problematyczna, bo zamiast świetnych nowości, przyniosła krytyczny błąd.

Czytaj też: Samsung zmienia strategię. Dostaniemy trzy modele Galaxy Watch, a jeden będzie specjalny

O co dokładnie chodzi? Jak donosi użytkownik X, Tarun Vats, kompilacja One UI 6.1 dla serii Galaxy S22 została przywrócona z serwera FOTA firmy Samsung. Również na forach społeczności Samsung  zauważono wycofanie tej aktualizacji i zgodnie z doniesieniami, przyczyną były problemy z ekranem. W niektórych przypadkach ekran blokady przestawał działać, a z czasem awarii ulegał dotyk w całości i jedynym wyjściem było przywrócenie ustawień fabrycznych.

Z racji, że Samsung, podobnie jak inni producenci OEM, wdraża tego typu aktualizacje partiami, dla różnych regionów, problem dotyczył jedynie niewielkiej grupy użytkowników. Okazał się jednak na tyle poważny, że firma zdecydowała się na wycofanie tej kompilacji do czasu znalezienia przyczyny błędu oraz rozwiązania go.

Czytaj też: Odwilż na rynku smartfonów. Samsung odzyskuje pozycję lidera, a Apple mocno traci

Dość interesujący jest fakt, że to nie pierwszy raz, kiedy słyszymy o podobnej awarii wywołanej z powodu aktualizacji One UI 6.1. Kiedy 28 marca udostępniono tę nakładkę dla serii Galaxy S23, szybko posypały się skargi, dotyczące awarii dotyku w niektórych modelach Galaxy S23 Ultra. Wówczas Samsung zwalał winę na Google, ale teraz wydaje się, że sam zawinił. Kiedy powinniśmy spodziewać się wznowienia aktualizacji? Obecnie trudno powiedzieć, jednak pewne jest, że warto na nią czekać.

Wraz z One UI 6.1 na smartfonach Galaxy S22 pojawią się następujące funkcje:

  • Zakreśl, by wyszukać – stworzona we współpracy z Google nowa metoda wyszukiwania treści poprzez bezpośrednie zaznaczanie elementów widocznych na ekranie.
  • Tłumacz na żywo – tłumacz zintegrowany z aplikacją do połączeń, dzięki któremu przetłumaczymy w czasie rzeczywistym wypowiadane przez rozmówcę słowa. Ta funkcja działa też w języku polskim.
  • Asystent notatek – streszczanie, skracanie czy podsumowywanie w punktach najważniejszych informacji z długich tekstów w notatkach wraz z możliwością formatowania, a to wszystko przy użyciu sztucznej inteligencji.
  • Asystent zdjęć – funkcje edycji generatywnej wprowadzone do aplikacji Galeria, takie jak Edycja generatywna, która pozwala na zmienianie rozmiaru i usytuowania obiektów na zdjęciach czy edycję zgodnie z sugestiami.
  • Asystent pisania – funkcja pozwala dostosować odpowiedni styl wiadomości i tłumaczyć je na 13 różnych języków.
  • Asystent wyszukiwania — umożliwia szybsze dotarcie do informacji poprzez generowanie kompleksowych podsumowań artykułów.
  • Asystent transkrypcji – pozwala na zamianę nagrań głosowych na tekst, tworzenie podsumowań i tłumaczeń.
  • Generowanie tapet z użyciem sztucznej inteligencji.

[Aktualizacja] Samsung chyba już uporał się z usterką i wznawia udostępnianie nowej wersji systemu

Minęło zaledwie kilka dni, odkąd południowokoreański gigant został zmuszony do wycofania udostępnionej aktualizacji One UI 6.1 dla serii Galaxy S22. Jak możecie przeczytać powyżej, wynikało to z usterki, która wyłączała dotyk w niektórych modelach. Na szczęście Samsung zadziałał szybko, wstrzymał aktualizację i wziął się za poprawkę, więc błąd nie dotarł do zbyt dużej liczby użytkowników.

Jak donosi Tarun Vats, nowa wersja One UI 6.1 jest już udostępniana użytkownikom w Korei Południowej. Oprogramowanie ma numery wersji S908NKSU3EXE1/S908NOKR3EXE1/S908NKSU3EXD7 i waży około 3,2 GB. Rodzimy rynek Samsunga jest pierwszy przystankiem, więc jeśli jesteście posiadaczami smartfonów Galaxy S22, to wkrótce powinniście otrzymać tę aktualizację, a wraz z nią Galaxy AI – długo wyczekiwane funkcje sztucznej inteligencji.