Pierwsze takie pomiary w wykonaniu fizyków. Chodzi o radioaktywną cząstkę

Fizycy jądrowi z MIT przeprowadzili eksperymenty poświęcone precyzyjnym pomiarom dotyczącym monoflourku radu. W swojej publikacji wyjaśniają teraz, z jakich narzędzi skorzystali w celu realizacji wybranego zadania.
Pierwsze takie pomiary w wykonaniu fizyków. Chodzi o radioaktywną cząstkę

Artykuł ten ukazał się na łamach Nature Physics, a jego autorzy opisują kombinację metod służących do wychwytywania jonów ze specjalistycznymi układami laserowymi. Takie połączenie pozwoliło im osiągnąć wyznaczony cel, tj. zmierzyć strukturę kwantową monoflourku radu w prawdziwych szczegółach. 

Czytaj też: Zachowanie tych obiektów jest niezgodne z przyjętymi zasadami. Emitują dziwne sygnały radiowe

Działania te odbywały się w ramach projektu CRIS (Collinear Resonance Ionization Spectrscopic) w ośrodku SOLDE na terenie Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. Dzięki przyjętemu podejściu członkowie zespołu badawczego byli w stanie mapować poziomy energii monofluorku radu z wysoką czułością. Poza tym udało im się określić schemat chłodzenia laserowego w celu spowolnienia i uwięzienia tej cząsteczki. 

Poczynione postępy powinny okazać się bardzo przydatne dla naukowców związanych z innymi projektami, prowadzonymi między innymi we wspomnianym CERN czy FRIB w Stanach Zjednoczonych. Sami zainteresowani mówią o możliwości przekroczenia dotychczasowych granic w badaniach jąder atomowych i poznawaniu tajemnic podstawowych symetrii występujących w naturze.

Prowadzone na terenie CERN pomiary były poświęcone monofluorkowi radu. Zebrane informacje powinny pomóc w badaniach związanych z materią i antymaterią

Przytoczona metoda oparta na chłodzeniu laserowym wykorzystuje wiązkę lasera do spowalniania i zatrzymywania atomów oraz cząsteczek. Po wykazaniu jej skuteczności w dotychczasowych eksperymentach, zdecydowanie wzrosło prawdopodobieństwo zastosowania podobnego podejścia w kolejnych eksperymentach mających na celu chłodzenie laserowe i wychwytywanie cząsteczek monofluorku radu. 

Teoretyczne przewidywania fizyków sugerowały, że cząstki zawierające ciężkie jądra w kształcie gruszki, na przykład rad, powinny być wrażliwe na właściwości elektrosłabe jądrowe i fizykę wykraczającą poza model standardowy. Z tego względu mogą odegrać ważną rolę w badaniach poświęconych wyjaśnianiu asymetrii materii i antymaterii we wszechświecie. 

Czytaj też: Pamięć kwantowa, jakiej jeszcze nie było. Naukowcy dokonali dwóch niezwykłych wyczynów za jednym razem

Ta ostatnia kwestia jest naprawdę fascynująca, ponieważ materia i antymateria najprawdopodobniej wzajemnie się anihilują. Zdaniem naukowców zajmujących się poznawaniem przeszłości wszechświata, gdy ten był bardzo młody, czyli w pierwszych ułamkach sekundy po Wielkim Wybuchu, zaczęły się pojawiać i znikać pary w postaci cząstek i antycząstek. Ale skoro materia i antymateria są tworzone i niszczone, to czy wszechświat nie powinien zawierać jedynie resztek energii?