Pożyczka dla firm: jakie warunki musisz spełnić, by się o nią ubiegać?

Pożyczki dla firm to sposób na uzyskanie dodatkowych środków na działalność gospodarczą. Pieniądze z kredytu można spożytkować na dowolny cel, a raty dostosować do możliwości finansowych. Wystarczy spełnić tylko kilka podstawowych warunków. Sprawdź, o co musisz zadbać przed złożeniem wniosku kredytowego. W ramach pożyczki dla firm możesz uzyskać nawet kilkaset tysięcy złotych na bieżące potrzeby Twojego biznesu. Czy jednak każdy przedsiębiorca może otrzymać kredyt na taką kwotę? To uzależnione jest od kilku warunków. Poznaj najważniejsze z nich.
Financial analysts analyze business financial reports on a digital tablet planning investment project during a discussion at a meeting of corporate showing the results of their successful teamwork.

Financial analysts analyze business financial reports on a digital tablet planning investment project during a discussion at a meeting of corporate showing the results of their successful teamwork.

Staż firmy

Zdolność kredytowa wyliczana jest przez bank na podstawie wyników finansowych Twojej firmy. W związku z tym najbardziej skomplikowana jest sytuacja startujących biznesów, które nie mają jeszcze udokumentowanej historii przychodów i rozchodów. Jeśli zatem Twoja działalność rozpoczęła się niedawno, warto sprawdzić, czy bank udzieli Ci pożyczki dla firm.

Poza osobną grupą produktów finansowych, jaką są pożyczki dla nowych firm, banki wymagają udokumentowanej historii zysków przedsiębiorstwa. Zazwyczaj wgląd w dokumenty księgowe, jakich oczekuje bank, sięgają do ostatnich 12 miesięcy. Są też oferty, które wymagają minimalnego okresu prowadzenia działalności.

Minimalny staż działania firmy nie dotyczy wszystkich branż. Dobrym przykładem może być tutaj pożyczka Biznes w Crédit Agricole, która dostępna jest od pierwszego dnia prowadzenia działalności dla wybranych grup zawodowych. Są nimi: lekarze, dentyści, notariusze oraz komornicy.

Niezbędne dokumenty

Jak już wspomnieliśmy, do oceny zdolności kredytowej wymagane są zazwyczaj dokumenty rachunkowe. W przypadki sporej części przedsiębiorców będzie do np. wypis z księgi przychodów i rozchodów za okres wymagany przez bank.

Na mniej formalności mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy ubiegają się o pożyczkę dla firm w banku, w którym posiadają konto firmowe. Wówczas kredytodawca ewentualnie (np. w przypadku oferty pre approved) może mieć łatwy wgląd w finanse Twojego biznesu, weryfikując jedynie transakcje na rachunku.

Ponadto jako kredytobiorca musisz posiadać niezbędne dane swoje i Twojego biznesu, czyli dokument tożsamości, NIP firmy lub wypis z CEIDG. W przypadku mniejszych pożyczek to wszystkie dokumenty, które musisz dostarczyć do banku wraz z wnioskiem kredytowym.

Więcej formalności wymagają pożyczki dla firm na większe sumy. Dla przykładu wspomniana oferta banku Crédit Agricole zakłada, że bez zabezpieczeń rzeczowych przedsiębiorca może starać się maksymalnie o 500 000 zł. Z kolei pożyczka na działalność gospodarczą zabezpieczona hipoteką może wynieść maksymalnie 2 miliony zł, jednak wymagać to będzie dodatkowych dokumentów, czyli poświadczenia prawa własności nieruchomości mieszkalnej lub komercyjnej.

Przeznaczenie środków z pożyczki dla firm

Trzecim najważniejszym warunkiem jest wydanie pieniędzy uzyskanych w ramach pożyczki. W większości przypadków nie musisz obawiać się jednak restrykcji ze strony banku. Zapisem, który najczęściej można znaleźć w tego rodzaju umowach kredytowych będzie: „dowolny cel związany z bieżącą działalnością gospodarczą”. Jest to bardzo pojemny termin, który może obejmować szereg wydatków w firmie, począwszy od zakupu materiałów, wypłacenia wynagrodzenia pracownikom na spłacie innych zobowiązań kończąc.

Naturalnie jednak nie może w przypadku pożyczki dla firmy dojść do sytuacji skrajnych, jak np. sfinansowanie kredytem zakupu prywatnego samochodu, który nie będzie nawet figurował w środkach trwałych przedsiębiorstwa. Warto mieć to na uwadze, a wszelkie wydatki związane z pożyczką dokumentować.

Czy zaciągnięcie pożyczki dla firmy jest trudne?

Jak widać zarówno warunki, które musi spełnić przedsiębiorca, jak i formalności nie są zbyt skomplikowane. Coraz więcej banków stawia na minimum dokumentów, przy jednoczesnym zapewnieniu kredytobiorcom jak największej swobody. Poza dowolnością przeznaczenia pieniędzy będzie to również możliwość dostosowania okresu spłaty czy chociażby tego, czy raty będą stałe czy malejące.

Warto też szukać ofert pożyczek dla firm, gdzie nie zapłacisz dodatkowych kosztów związanych z udzieleniem kredytu. Mowa tu chociażby o prowizji za rozpatrzenie wniosku kredytowego czy samo udzielenie zobowiązania.

Pożyczka dla firmy może okazać się skutecznym sposobem na rozwój Twojego biznesu lub rozwiązanie tymczasowych problemów z zachowaniem płynności finansowej. Warto znaleźć korzystną ofertę i w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje pożyczka.

Lokowanie produktu: credit-agricole.pl