Intel tłumaczy problemy ze swoimi procesorami i zaleca optymalne ustawienia

Pod koniec kwietnia pisałem, że wielu użytkowników procesorów Intel z 13. i 14. generacji narzeka na problemy z ich stabilnością oraz wydajnością. Producent odparł na to, że winni są producenci płyt głównych, ci zaś wprowadzili do swoich BIOS-ów ustawienie „Intel Baseline Profile”. Ale nie jest to prawidłowe rozwiązanie.
Intel Core i9
Intel Core i9

Intel wystosował dzisiaj oświadczenie dotyczące problemów ze stabilnością swoich procesorów 13. i 14. generacji. Jak się okazuje, nowe ustawienie w BIOS-ie nie jest tożsame z zalecanymi ustawieniami domyślnymi, które producent niedawno udostępnił swoim partnerom. A przypomnę, że nastąpiło to po zgłoszeniu problemów związanych ze stabilnością. A skoro „Intel Baseline Profile” to nie to, jak rozwiązać problem z układem?

Intel doradza: najwyższy profil mocy to jest to. Ale…

Ponieważ profile „Intel Baseline” nie są tożsame z zaleceniami, każdy posiadacz procesora 13. i 14. generacji powinien samodzielnie ustawić najwyższy profil dostarczania mocy, jednak uwaga – musi być on w pełni kompatybilny z poszczególnymi konstrukcjami płyt głównych. Na szczęście nie musisz szukać informacji na stronach producentów czy w sieci, ponieważ udostępniono wyjaśniającą wszystko tabelkę:

Czytaj też: Auć… Sankcje USA na Chiny uderzyły głównie w Intela. I to w najgorszym momencie

Intel DefaultSettings, czyli zalecane przez producenta ustawienia domyślne, łączą funkcje termiczne oraz dostarczania energii. Są one ustawione w oparciu o możliwości płyty głównej. Dopiero po ich wprowadzeniu można mieć pewność, że procesor da pełną moc i wydajność. Redukuje to również ryzyko pojawienia się problemu podczas ich użytkowania.

Być może również sami producenci płyt głównych zaktualizują swoje BIOS-y, aby dopasowanie parametrów do wymogów procesorów było łatwiejsze. Póki co każdy musi zająć się właściwymi ustawieniami ręcznie.