Opera gotowa na pecety z Arm – w tym Snapdragon X Elite

Jeśli korzystasz z procesora Arm i chcesz mieć pewność płynnego działania przeglądarki internetowej, Opera poleca się każdemu. Dzięki wsparciu zespołu Microsoft App Assure i Qualcomm Technologies najnowsza wersja przeglądarki działa ponad cztery razy szybciej na komputerach nowej generacji. Jakie są jeszcze jej zalety?
Opera
Opera

Pecety na Arm nadchodzą, a świat technologii oczekuje na premierę układów Snapdragon X Elite firmy Qualcomm. Opera postanowiła przygotować się na nie i już oferuje nową wersję swojej przeglądarki, która jest zoptymalizowana pod ich kątem – a właściwie pod kątem wszystkich procesorów Arm. Co zyskasz, decydując się na to rozwiązanie?

Opera i Arm – połączenie doskonałe

Procesory oparte na architekturze Arm mają zapewnić nowy poziom wydajności oraz szybkości dla komputerów PC z systemem Windows. Na laptopach ich zastosowanie powinno pozwolić także na znacznie dłuższą żywotnością baterii na jednym ładowaniu. Jest to możliwe dzięki energooszczędnej konstrukcji, która zostanie zastosowana m.in. we wspomnianym Snapdragon X Elite. Zastosowany został w nich unikalny zestaw zredukowanych instrukcji (RISC), zoptymalizowany pod kątem usprawnionej wydajności.

Opera przeprowadziła test porównawczy zoptymalizowanej przeglądarki za pomocą Speedometru, bardzo popularnego testu porównawczego dla przeglądarek internetowych. Wyniki mówią jedno – możesz spodziewać się optymalnego działania przeglądarki. Jednak nie sprawdzisz tego na komputerze z architekturą x86. Nową Operę można pobrać jedynie z urządzenia Windows z procesorem Arm.

Czytaj też: Mody z gier w mobilnej przeglądarce internetowej? Tak potrafi tylko Opera GX, a oto jak się do nich dobrać

Wersję Opery zoptymalizowaną pod kątem Arm można znaleźć póki co w kanale dla deweloperów i programistów. Jeśli nie możesz doczekać się edycji stabilnej dla wszystkich, znajdziesz ją na tej stronie. Jeżeli nie śpieszy Ci się tak bardzo, zaczekaj. Za jakiś czas powinna pokazać się oficjalna edycja.