Tworzą potężny europejski czołg przyszłości. Polska odegra w tym ważną rolę

Program Europejskiego Funduszu Obronnego (EDF) ma na celu wzmocnienie zdolności wojskowych państw członkowskich Unii Europejskiej poprzez zaawansowany rozwój technologiczny i projekty współpracy. Jednym z przejawów tego jest dążenie do potężnego europejskiego czołgu nowej generacji, w którego to projektowaniu ważną rolę odegra polska firma OBRUM.
Tworzą potężny europejski czołg przyszłości. Polska odegra w tym ważną rolę

Europejski Fundusz Obronny odpowiada na przyszłość czołgów podstawowych

Celem programu Europejskiego Funduszu Obronnego jest zwiększenie efektywności operacyjnej i sukcesu misji państw członkowskich UE poprzez opracowanie nowoczesnego czołgu podstawowego. W obliczu starzenia się i spadku możliwości wielu czołgów na służbie w nowej erze wojny, ta inicjatywa jest wręcz niezbędna. Przyszłe europejskie czołgi podstawowe mają być zdolne do operowania w różnych środowiskach, a w tym w obszarach miejskich i scenariuszach wojny o wysokiej intensywności, przeciwdziałając tym samym zarówno konwencjonalnym, jak i asymetrycznym zagrożeniom.

Czytaj też: Obejrzyj, jak Twarde są twarde. Rosjanie uczyli jak niszczyć te polskie czołgi

Opisujemy brytyjskie czołgi Challenger, Challenger 3, Challenger 2, czołgi Challenger,
Czas przyćmić “najlepszy czołg na świecie”

Ten ambitny projekt ma na celu stworzenie najnowocześniejszego czołgu, który sprosta przyszłym potrzebom operacyjnym europejskich sił zbrojnych, zapewniając im zdolność do działania i konkurencyjność w dziedzinie opancerzonej walki lądowej. Dziś dowiedzieliśmy się, że w tych wysiłkach pomogą również Polacy, a efekty prac mogą wspomóc np. rozwijany od 2017 roku przez Francję i Niemcy czołg Main Ground Combat System (MGCS), który niedawno doczekał się ważnego kamienia milowego.

Polska firma OBRUM zaangażowana w tworzenie nowoczesnego czołgu europejskiego

W dążeniu do opracowania nowoczesnego europejskiego czołgu pomoże polska firma OBRUM (Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych), czyli spółka zależna Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ). Udział tej polskiej firmy w rozwoju nowej generacji europejskiego czołgu podstawowego (MBT) oznacza ważny kamień milowy zarówno dla firmy, jak i dla szerszego europejskiego krajobrazu obronnego. Wiemy, że OBRUM ma odegrać kluczową rolę w tym projekcie, a to dzięki swojemu ponad 50-letniemu doświadczeniu w projektowaniu i modernizacji czołgów oraz pojazdów inżynieryjnych.

Czytaj też: Rosjanie uciekają czołgiem przez pole minowe. Na efekty nie trzeba długo czekać

Bogate doświadczenie OBRUM ma zagwarantować wysoką jakość i sukces wspólnych wysiłków w zakresie opracowywania najnowocześniejszej technologii wojskowej. Wiemy, że firma oferuje szeroki zakres usług, obejmujących projektowanie, badania, rozwój, wsparcie techniczne, integrację, wdrożenie i wsparcie serwisowe, a ta właśnie wszechstronność pozycjonuje OBRUM jako kluczowego gracza w programie EDF, który będzie zdolny do dostarczania kompleksowych rozwiązań dla rozwoju nowej generacji czołgów podstawowych.

Zaangażowanie OBRUM w program EDF ma znacząco zwiększyć potencjał obronny Polski. Nie bez powodu, bo projekt ten umożliwia transfer zaawansowanych technologii i wymianę wiedzy, sprzyjając innowacjom w polskim sektorze obronnym. Ta współpraca ma na celu również stworzenie nowych miejsc pracy (szczególnie dla inżynierów) oraz stymulowanie wzrostu gospodarczego w Polsce. Na tę chwilę niewiele jednak wiadomo na temat samego europejskiego czołgu nowej generacji, choć co nieco można odczytać spomiędzy zapowiadających go zdań.

Ręczna broń przeciwpancerna AT-4
Dziś czołgi muszą radzić sobie ze znacznie większymi zagrożeniami

Czytaj też: Rosyjski czołg T-80 nie miał szans. Obejrzyj, jak niszczy go ukraiński Bradley

Wedle dotychczasowych informacji te europejskie czołgi nowej generacji będą wyposażone w zaawansowane zdolności ochrony i ukrycia, odporność na ataki elektroniczne i cybernetyczne, wyższe zdolności wykrywania i identyfikacji oraz ulepszone funkcje dowodzenia i kontroli. Przynajmniej na papierze.