AMD współpracuje z organami ścigania w sprawie masowego naruszenia danych

Jak donosi agencja Bloomberg, AMD poinformowało, że rozpoczęło dochodzenie w sprawie naruszenia bezpieczeństwa jej wewnętrznej sieci, zawierającej poufne informacje. Dane, które rzekomo zdobyli hakerzy, obejmują szczegóły przyszłych produktów i bazy danych klientów, a także mogą obejmować dane pracowników. 
AMD
AMD

Kradzież danych to zawsze plama wizerunkowa producenta, a także ryzyko, że dane jego klientów dostaną się w niepowołane ręce. Za włamanie do sieci lokalnej AMD odpowiada znana organom organizacja cyberprzestępcza, która szuka zainteresowanych zakupem swojego łupu. Jak producent ma zamiar popsuć jej szyki?

Kto ukradł dane klientów i produktów AMD?

Samo AMD podaje, że ma dowody na posiadanie skradzionych danych przez grupę przestępców o nazwie “Intelbroker”. Obecnie producent współpracuje z funkcjonariuszami organów ścigania i zewnętrznym partnerem hostingowym, aby zbadać konkretnie, jakie dane mogły trafić w niepowołane ręce. Według wstępnych szacunków są wśród nich szczegółowe specyfikacje nadchodzących produktów, pliki właściwości, pamięci ROM, firmware, informacje wewnętrzne oraz kody źródłowe. Ponadto wykradzione dane obejmują dokumentację finansową i kompleksowe informacje o pracownikach, w tym identyfikatory użytkowników, nazwiska, stanowiska, numery telefonów i adresy e-mail.

Nie trzeba chyba wyjaśniać, że takie zestaw informacji byłby łakomym kąskiem dla konkurencyjnych firm? Dlatego też włamanie podchodzi pod kradzież własności intelektualnej i szpiegostwo korporacyjne. Na BreachForums zostały pokazane próbki skradzionych danych – zrzuty ekranu umożliwiają wgląd w ściśle tajne informacje AMD.

AMD

Czytaj też: AMD Instinct MI300X bije RTX 4090 w benchmarku OpenCL. Ale nic ci z tego

Dla AMD taka sytuacja nie jest całkowitą nowością. W 2022 roku firma stała się celem ataku grupy hakerskiej RansomHouse, która również twierdziła, że ​​pozyskała dane z wewnętrznej sieci AMD. Incydent ten doprowadził do szeroko zakrojonego dochodzenia prowadzonego przez firmę AMD w celu oceny szkód i wzmocnienia środków bezpieczeństwa. Jak jednak widać, nie zadziałało to skutecznie.

Intelbroker jest znany z serii głośnych włamań cybernetycznych, wymierzonych w różne organizacje, w tym na lotnisko w Los Angeles. A co chce zyskać tym włamaniem? Podejrzewa się, że powodem ataku jest po prostu próba zarobienia na sprzedaży zdobytych danych.