Ten niezwykły chip pozwoli maszynom na widzenie podobne do ludzkiego

Chińscy naukowcy opracowali najszybszy na świecie układ wizyjny inspirowany mózgiem, który zapewnia maszynom percepcję podobną do ludzkiego oka. Ten niesamowity chip jest w stanie wykrywać 10 000 klatek na sekundę.
Czy maszyny w końcu będą miały wzrok jak ludzie? /Fot. Unsplash

Czy maszyny w końcu będą miały wzrok jak ludzie? /Fot. Unsplash

Percepcja wzrokowa to podstawowy sposób pozyskiwania informacji, który odgrywa kluczową rolę w systemach sztucznej inteligencji, rozwijających się w ekstremalnym tempie. Jednak osiągnięcie wydajnej, precyzyjnej i solidnej percepcji wzrokowej w dynamicznych, zróżnicowanych i nieprzewidywalnych środowiskach pozostaje dużym wyzwaniem.

Czytaj też: Ten chip doskonale imituje ludzką siatkówkę. Przywrócenie wzroku coraz bliżej

Zespół naukowców z Center for Brain-Inspired Computing Research (CBICR) z Tsinghua University stworzył chip Tianmouc, który zapewnia maszynom percepcję podobną do ludzkiego oka. W różnych ekstremalnych scenariuszach system wykazał niskie opóźnienie, wysoką wydajność percepcji w czasie rzeczywistym, pokazując swój ogromny potencjał do zastosowań w dziedzinie inteligentnych systemów bezzałogowych. Szczegóły opisano w czasopiśmie Nature.

Nowy chip da maszynom “ludzki wzrok”

Chińscy naukowcy wprowadzili uzupełniający paradygmat wykrywania zainspirowany ludzkim układem wzrokowym. Polega on na rozbiciu informacji wizualnej na składowe, a następnie połączeniu ich w celu stworzenia dwóch odrębnych ścieżek: jednej do precyzyjnej detekcji i drugiej do szybkiej reakcji.

Czytaj też: Mózg z drukarki 3D? Ta technologia pozwoli zajrzeć do naszej głowy

Odpowiedzią na ten paradygmat jest Tianmouc, który scala hybrydową matrycę pikseli i równoległą, heterogeniczną architekturę odczytu. Naukowcy nazwali to znaczącym przełomem w dziedzinie układów scalonych do wykrywania obrazu. Nie tylko zapewnia on silne wsparcie technologiczne dla postępu sztucznej inteligentnej, ale także otwiera nowe ścieżki dla kluczowych zastosowań.

Chip Tianmouc /Fot. Tsinghua University

Łącząc ugruntowaną podstawą technologiczną CBICR w zakresie inspirowanych mózgiem układów obliczeniowych, takich jak Tianjic, łańcuchów narzędzi i robotyki inspirowanej mózgiem, Tianmouc jeszcze bardziej wzmocni ekosystem inteligencji inspirowanej mózgiem, przyspieszając rozwój sztucznej inteligencji.

Pierwotny, uzupełniający paradygmat wykrywania pomaga przezwyciężyć podstawowe ograniczenia w opracowywaniu systemów wizyjnych do różnych zastosowań w świecie rzeczywistym.

To układ percepcyjny, a nie obliczeniowy, oparty na naszej pierwotnej technologii. Po pierwsze, równoważy prędkość i wydajność dynamiczną w układach wizyjnych i wprowadza nowatorską metodę obliczeniową, która odbiega od istniejących strategii widzenia maszynowego. Po drugie, podejście to naśladuje podwójną ścieżkę ludzkiego układu wzrokowego, umożliwiając podejmowanie decyzji bez całkowitej jasności. Prof. Shi Luping z CBICR

Przełomowy chip otworzy nowe drzwi do postępu w sektorach autonomicznej jazdy i obronności, a także może doprowadzić do rozwoju nieznanych wcześniej zastosowań.