Słynna organizacja buduje najbardziej ekologiczny żaglowiec na świecie. Chcesz go zasponsorować?

Greenpeace zbuduje najbardziej ekologiczny żaglowiec na świecie. Teraz rozpoczyna się żmudny proces zbierania darowizn na sfinansowanie projektu.
Fot. Unsplash

Fot. Unsplash

Greenpeace, czyli międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca na rzecz ochrony przyrody, działająca z hiszpańską stocznią Freire rozpoczęła budowę nowego ekologicznego żaglowca. Dbając o dobro naszej planety, Greenpeace zamierza udowodnić, że dalekie podróże morskie z wykorzystaniem różnych źródeł energii odnawialnej, są możliwe.

Dzięki ponad 2000 m2 żagli wspierających regenerację energii na pokładzie, akumulatorom i panelom słonecznym, nasz nowy statek będzie optymalnie wykorzystywał energię wiatru i Słońca. Fabien Rondal, zastępca dyrektora ds. programów międzynarodowych w Greenpeace International

Greenpeace buduje ekologiczny żaglowiec – każdy może dołożyć swoją cegiełkę

Decyzja o opracowaniu zrównoważonej żeglugi wymagała lat badań i planowania. Nowo zaprojektowany statek będzie miał 75 m długości i zostanie wyposażony w zielone technologie, które mogą pozwolą na dalekie podróże. Jednostka ma być pierwszą, która pomoże wyeliminować stosowanie paliw kopalnych w żegludze.

Czytaj też: Yara Birkeland to pierwszy na świecie bezzałogowy i bezemisyjny statek towarowy

Stocznia Freire została wybrana po wyczerpującym procesie przetargowym ze względu na jej zdolność i zaangażowanie w spełnianie najwyższych standardów technicznych, środowiskowych, zrównoważonego rozwoju i praw człowieka. Zakładając, że zbiórka funduszy przebiegnie zgodnie z oczekiwaniami, nowy statek rozpocznie kampanię na rzecz lepszego świata w 2027 roku.

Po prawej Rainbow Warrior, flagowy statek badawczy Greenpeace /Fot. Greenpeace

Przemysł morski poszukuje alternatywnych opcji dla żeglugi odnawialnej i promuje inicjatywy zrównoważonego transportu już od jakiegoś czasu. Niektóre z najpopularniejszych statków wykorzystujących zieloną energię, które już są w użyciu, to: statek towarowy B9 Sail, Eco Marine Power Wind, Sky Sails/Kite, Flettner Rotor, NYK Super Eco, STX Eoseas czy E/S Orcelle. Większość z nich wykorzystuje energię wiatru, która może zmniejszyć zapotrzebowanie na paliwo nawet o 50 proc., jeżeli jest używana we właściwy sposób.

Greenpeace również zmierza w tym kierunku, a w oficjalnym komunikacie możemy przeczytać o “nadchodzącym zakończeniu ery paliw kopalnych”.

Wiemy, że to, co zrobimy w następnej dekadzie, ukształtuje resztę stulecia. Wiemy, że każdy pół stopnia globalnego ocieplenia, każdy półmetrowy wzrost poziomu morza, każdy gatunek, który zniknie z planety, będzie miał wpływ na przyszłość. To, co robimy teraz, ma znaczenie dla życia każdej osoby na naszej wspólnej ziemi, dla ich dzieci i dla każdego przyszłego pokolenia. Fabien Rondal