Na Ziemi wylądował fragment Marsa. Zdradza cenne informacje o tej planecie

Wysłanie misji na Czerwoną Planetę jest kosztownym i czasochłonnym zajęciem. Czasami los uśmiechnie się jednak do naukowców, a szczęście spada z nieba. I to dosłownie.
Na Ziemi wylądował fragment Marsa. Zdradza cenne informacje o tej planecie

Tak właśnie było w przypadku pewnej kosmicznej skały. Meteoryt, który uderzył w Ziemię, jest fragmentem Marsa, który został oderwany od powierzchni tego obiektu około 11 milionów lat temu. Po długiej tułaczce w przestrzeni kosmicznej ostatecznie wylądował u nas, dostarczając informacji na temat marsjańskiego wulkanizmu. Liczba wniosków wyciągniętych na podstawie analiz takiej próbki jest naprawdę imponująca.

Czytaj też: Tajemniczy otwór na Marsie. Naukowcy próbują wyjaśnić, dokąd prowadzi

Autorzy zaprezentowali je szerzej na łamach Science Advances. Jak wyjaśnia geolog James Day, marsjańskie meteoryty umożliwiają wykonywanie precyzyjnych i dokładnych pomiarów. Pozwalają też określać ilościowo procesy zachodzące na Marsie i okolicach oraz dostarczają bezpośrednich informacji na temat składu tej planety. Stanowią więc świetne uzupełnienie misji takich jak działalność łazika Perseverance.

Dwa konkretne meteoryty, które zostały objęte ostatnimi ekspertyzami, zostały znalezione kolejno w 1815 roku we Francji oraz w 1905 roku w Egipcie. Pierwsza próbka okazała się bazaltem zawierającym wtrącenia augitu i oliwinu. Z kolei druga składa się niemal w całości z oliwinu. W przypadku Ziemi bazalty tworzą zazwyczaj skorupę, podczas gdy oliwiny występują w płaszczu.

Marsjańskie meteoryty mogą stanowić źródło cennych informacji na temat geologii Czerwonej Planety i zachodzących tam zmian

Dzięki zorganizowanym badaniom naukowcy doszli do wniosku, iż na Marsie sytuacja prawdopodobnie wygląda tak samo. W toku analiz okazało się, że obie skały mogły powstać około 1,3 miliarda lat temu w tym samym wulkanie. Warunki, w jakich doszło do ich utworzenia różniły się między sobą, choćby w zakresie temperatury i głębokości, na jakiej zachodził cały proces.

Istotną rolę odegrało w tym zjawisko zwane krystalizacją frakcyjną, które najwyraźniej na Marsie wygląda podobnie, jak na Ziemi. Ale poza podobieństwami zdarzyły się też różnice odnotowane przez członków zespołu badawczego. Ich zdaniem zbiorniki na Ziemi ulegały poważnym zmianom na skutek tektoniki płyt, podczas gdy na Czerwonej Planecie nie miało to miejsca, a ich forma pozostawała niemal niezmieniona. 

Czytaj też: Miasto Inków na Marsie. Zdjęcia satelitarne ukazują zagadkowe struktury i pająki

Poznawanie tajemnic Marsa może okazać się kluczem do wyjaśnienia, jak dawniej wyglądał ten obiekt i jakie procesy go kształtowały. Być może naukowcom uda się odpowiedzieć na jedno z palących pytań: czy na Czerwonej Planecie kiedykolwiek znajdowało się życie? Wiadomo, iż przed milionami bądź miliardami lat tamtejsze środowisko było zgoła odmienne od obecnego. Temperatury były wyższe, atmosfera gęstsza, a powierzchnię pokrywały rzeki, jeziora czy morza. Ale czy sprzyjające znanym nam formom życia warunki pozwoliły na ewolucję jakichkolwiek organizmów?