Połączyli siły i chcą zmienić wojnę swoją bronią. Teraz staną do walki z ogromnym zagrożeniem

W ramach dążenia do wzmocnienia zdolności obronnych przed rosnącym zagrożeniem ze strony małych bezzałogowych systemów powietrznych, firmy Rheinmetall i Anduril Industries ogłosiły strategiczne partnerstwo. Cel? Stworzyć skuteczną broń na latające drony właśnie.
Połączyli siły i chcą zmienić wojnę swoją bronią. Teraz staną do walki z ogromnym zagrożeniem

Firma Rheinmetall i Anduril połączyły siły w celu opracowania nowoczesnej broni na drony

Wzrost liczby małych dronów w nowoczesnych scenariuszach wojennych stanowi nowe wyzwania dla sił wojskowych i ochrony na całym świecie. Mimo niewielkich rozmiarów i niskiej ceny te sprzęty zapewniają bezcenną możliwość przeprowadzania rozpoznania i atakowania celów w przeróżny sposób, a do tego ciągle są rozwijane. Partnerstwo Rheinmetall i Anduril ma na celu przeciwdziałanie temu zagrożeniu, a to poprzez opracowanie solidnego systemu zdolnego do efektywnego wykrywania, śledzenia i neutralizowania tych właśnie małych dronów. Współpraca zakłada wykorzystanie mocnych stron obu firm w technologii wojskowej i zaawansowanej sztucznej inteligencji.

Czytaj też: Nowoczesna broń będzie bez szans. Wystarczy wojskowy laser do schowania w walizce

Niemiecki Rheinmetall wnosi do współpracy ogromne doświadczenie w technologii wojskowej i integracji systemów. Pewne jest, że skoncentruje się na zapewnieniu tego, aby nowa broń przeciwko dronom mogła zostać płynnie zintegrowana z istniejącą infrastrukturą wojskową, co jest kluczowe dla zapewnienia kompatybilności, łatwości wdrażania i skuteczności operacyjnej. Z kolei Anduril Industries zapewni nowemu systemowi antydronowemu przede wszystkim potęgę w dziedzinie sztucznej inteligencji i systemów autonomicznych, co zwiększy jego zdolność wykrywania zagrożeń oraz reagowania na nie.

Czytaj też: Tego typu broń to as w rękawie każdego państwa. Nic dziwnego, że USA w nią inwestują

Wspólny wysiłek nie skupia się tylko na stworzeniu skutecznego systemu antydronowego, ale także na zapewnieniu, że będzie on skalowalny i możliwy do dostosowania do różnych środowisk operacyjnych. Elastyczność systemu ma pozwolić na jego wdrożenie w szerokim zakresie scenariuszy – od ochrony baz wojskowych i stref walki po zabezpieczanie krytycznej infrastruktury cywilnej, takiej jak lotniska, elektrownie i budynki rządowe. Konkretów jeszcze więc nie znamy, ale wedle zapowiedzi partnerstwo Rheinmetall-Anduril stanowi kluczowy element w nowoczesnych strategiach obronnych, jako że obiecuje dostarczenie innowacyjnego i skutecznego rozwiązania do przeciwdziałania ewoluującemu zagrożeniu, jakie stanowią małe bezzałogowe systemy powietrzne.