Recykling akumulatorów do elektryków na najwyższym poziomie. Te elementy zyskają drugie życie

Akumulatory mają ograniczoną żywotność, a kiedy w grę wchodzą drogie konstrukcje – tak istotne z punktu widzenia elektrycznych samochodów – to badania pozwalające na ich długoletnie wykorzystywanie są na wagę złota. I tak właśnie to wyglądało w przypadku eksperymentów prowadzonych przez niemieckich naukowców.
Recykling akumulatorów do elektryków na najwyższym poziomie. Te elementy zyskają drugie życie

Stoją za nimi przedstawiciele Fraunhofer-Institut für Betriebsfestigkeit und Systemzuverlässigkeit, którzy skupili się na obudowach akumulatorów. Lekkie i przystosowane do recyklingu elementy mogą okazać się kluczem do rozwoju elektromobilności, o czym przekonują sami zainteresowani.

Czytaj też: Tańsze i wydajne akumulatory to nie wymysł. Wystarczy zmienić jeden składnik

Trudno jest zapewnić częściom akumulatorów drugie życie, jeśli nie będą przystosowane do łatwego demontażu i dalszego przetwarzania. Członkowie zespołu badawczego rozpoczęli swoje działania od identyfikacji różnic w poszczególnych partiach materiałów. Uczestnicy całego przedsięwzięcia wzięli pod uwagę nie tylko recykling elementów obudowy, ale również ponowne wykorzystywanie zużytych ogniw. 

Szczególnie interesujący wydaje się ten ostatni aspekt, ponieważ w toku analiz badacze wykazali, że nawet jeśli pojazd zostaje wycofany z użytku, to wchodzące w jego skład ogniwa akumulatorowe wciąż wykazują zadowalające wyniki z zakresu pojemności i wydajności. Z tego względu nadają się do dalszego wykorzystywania – nawet jeśli nie w formie baterii do elektrycznych aut, to wciąż mogłyby funkcjonować w formie stacjonarnych magazynów energii. 

Recykling akumulatorów mógłby pozwolić na wykorzystywanie pochodzących z elektryków baterii na przykład w formie magazynów energii

Uczestnicy projektu CIRCULUS, w ramach którego zostały dokonane dotychczasowe postępy, zwracają uwagę na konieczność zastosowania transdyscyplinarnego podejścia. Dzięki niemu możliwe miałoby się stać omówienie istotnych wyzwań i problemów z całą ich złożonością. Wśród dziedzin, których założenia będzie trzeba wziąć pod uwagę w tym przypadku wymienia się choćby ekonomię, ekologię i społeczeństwo. 

Czytaj też: Akumulatory litowo-jonowe nie są jedyną opcją. Ich następcy mają jednak pewną wadę

Technologie pozwalające na magazynowanie energii są obecnie niezwykle istotnym elementem odchodzenia od paliw kopalnych. Te mają bowiem bardzo istotną zaletę: mogą być przechowywane w różnych warunkach i łatwo transportowane. W przypadku odnawialnych źródeł energii istnieje natomiast konieczność magazynowania zasobów, tak, aby w razie potrzeby dało się z nich skorzystać. Magazyny energii na bazie wycofanych z użycia akumulatorów z elektryków mogłyby wypełnić tę lukę.