Sigma 28-45mm f/1.8 DG DN Art – najjaśniejszy zoom dla bezlusterkowców

Skonstruowanie obiektywu zmiennoogniskowego o naprawdę wysokiej jasności nie jest przedsięwzięciem łatwym. Stąd większość dostępnych konstrukcji to urządzenia o jasności f/2.8, a tylko nieliczne są jaśniejsze. Sigma jednak ma spore doświadczenia w takich szkłach, a dziś światło dzienne ujrzała najnowsza odsłona jasnych zoomów tego producenta: pełnoklatkowa Sigma 28-45mm f/1.8 DG DN Art.
Sigma 28-45mm f/1.8 DG DN Art – najjaśniejszy zoom dla bezlusterkowców

Parametry

 • Konstrukcja obiektywu: 18 elementów w 15 grupach (3 soczewki asferyczne, 5 ze szkła o bardzo niskiej dyspersji SLD)
 • Kąt widzenia (FF): 75,4-51,3°
 • Liczba listków przysłony: 11 (przysłona kołowa)
 • Maksymalna wartość przysłony: f/16
 • Stabilizacja: nie
 • Minimalna odległość ostrzenia: 30 cm od matrycy aparatu
 • Maksymalna skala odwzorowania: 1:4 (@45 mm)
 • Średnica filtra: 82 mm
 • Mocowanie: Leica L, Sony E
 • Wymiary (średnica x długość): 87,8 × 151,4 mm
 • Waga: 950 g
 • Cena: ~6590 zł w dniu pisania recenzji

Sigma 28-45mm f/1.8 DG DN Art – zoom jak stałka

Sigma powiada, że najnowszy zoom będzie miał jakość obrazu zbliżoną do obiektywów stałoogniskowych. Odważne twierdzenie, ale po ostatnich doświadczeniach nawet z tanią optyką Sigmy jestem w stanie w to uwierzyć – osiągnięcia na tym polu są naprawdę imponujące.

Za tak dobre osiągi odpowiada staranna konstrukcja wewnętrzna – 18 soczewek rozmieszczonych zostało w 15 grupach, a wśród nich jest aż 8 elementów specjalnych – 3 asferyczne i 5 ze szkła SLD). Szczególny nacisk położony w Sigmie 28-45mm f/1.8 DG DN Art na korekcję podłużnej aberracji chromatycznej, która w obiektywach o dużym otworze względnym może być wyjątkowo problematyczna, a do tego trudna do usunięcia w późniejszej obróbce. Powłok Nano Porous Coating i Super Multi-Layer Coating mają natomiast zapewnić znakomitą pracę pod światło z zachowaniem wysokiego kontrastu.

Sigma 28-45mm f/1.8 DG DN Art

Obiektyw powstał głównie z myślą o fotografii, lecz zastosowane w mi rozwiązania znajdą także uznanie filmowców – konstrukcja jest zamknięta, nie zmienia rozmiarów podczas pracy zoomu, a jedynie lekko zmienia się środek ciężkości, co ułatwia wyważenie sprzętu na gimbalu. Do niemal zera zredukowane zostało oddychanie obiektywu podczas nastawiania ostrości. Pierścień przysłony może pracować zarówno z klikiem jak i płynnie, a dwa przyciski AFL na korpusie można zaprogramować z poziomu aparatu. Szybki i precyzyjny autofocus ma zapewnić autorski napęd HLA (High Response Linear Actuator).

Przednia soczewka obiektywu posiada specjalną powłokę hydro i oleofobową, ułatwiającą pracę w trudnych warunkach. Konstrukcja została wyposażona w uszczelnienia, zapewniająca odporność na kurz i zachlapania (nie zapewniają wodoszczelności)

Zobacz także: Sigma 10-18 mm f/2.8 DC DN Contemporary – Sigmo, robisz to dobrze! (chip.pl)

Sigma 28-45mm f/1.8 DG DN Art

Przedsprzedaż i promocja na start

Sigma 28-45mm f/1.8 DG DN Art dostępna będzie w sklepach od 20 czerwca w cenie sugerowanej 6590 zł. Od 3 czerwca zaczyna się natomiast przedsprzedaż i związana z nią promocja – obiektywy u autoryzowanych dystrybutorów Sigmy w Polsce nabyć będzie można z rabatem 600 zł, a dodatkowo po zarejestrowaniu zakupu otrzymają 5 lat gwarancji.

Zdjęcia przykładowe