Windows 11 24H2 – poprawki, nowości oraz usprawnienia. Ale tylko dla Copilot+

Już pojawiła się duża aktualizacja dla systemów Windows 11, jednak póki co 24H2 jest dostępna wyłącznie dla posiadaczy urządzeń Copilot+. Użytkownicy zwykłych muszą póki co czekać na swoją wersję. Jak łatwo się domyślić, wprowadza ona zmiany związane z architekturą Arm.
Windows 11
Windows 11

Wygląda na to, że od momentu debiutu urządzeń Copilot+ będziemy mieli dwie różne aktualizacje systemu. Jedne przeznaczone będą dla zwykłych maszyn, drugie – korzystających z architetury Arm i NPU. To naturalna konsekwencja zmian, jakie się pojawiły. Oczywiście zapewne nowości częściowo będą się pokrywać, ale w każdej linii pojawią się poprawki odpowiednie dla danej architektury.

Co zmienia w Windows 11 aktualizacji 24H2?

Choć procesory Snapdragon X nie były tworzone z myślą o grach, dzięki silnikowi emulacyjnemu “Prism” Copilot+ jest w stanie uruchamiać tytuły, jakie pojawiły się na Windows. Konwertuje w tym celu w czasie rzeczywistym kod na instrukcje zrozumiałe dla Arm64, co nie ma najmniejszego wpływu na ich wydajność – udowodniły to zresztą liczne testy praktyczne. A co istotne dla deweloperów gier – nie muszą oni niczym zajmować się osobiście. Silnik wszystko robi za nich. W chwili obecnej na Copilot+ można spokojnie odpalić ponad 1400 gier.

Należy jednak pamiętać, że laptopy Copilot+ nie są pomyślane jako gamingowe i wydajność poszczególnych tytułów będzie wynosić 30-60 fps. Aktualizacja 24H2 poprawiła działanie Prism, a także wdrożyła systemy zapobiegające oszustwom w grach online: Denuvo Anti-Cheat, BattlEye and Wellbia XIGNCODE3/UNCHEATER. Ponieważ w integracji pomagali producenci tych systemów, można mieć pewność, że wszystko będzie działać sprawnie.

grafika przedstawiająca rozgrywkę w Fortnite

Czytaj też: Copilot+ nie polubił się z Chrome. Lepiej używaj na nim innej przeglądarki

Aktualizacja wprowadza również pełną obsługę wszystkich drukarek mających certyfikat Morpia. Jako że ma go ponad 120 mln urządzeń, w tym wszystkie wprowadzone na rynek w ostatnich latach, nikt nie powinien mieć problemu z drukowaniem na Copilot+. Podobnie z innymi urządzeniami peryferyjnymi, a zwłaszcza myszkami.

Kolejna nowość dotyczy aplikacji “Łącze z telefonem”. Dodano jej nową funkcję – OCR, czyli skanowanie tekstu z grafik, zdjęć i innych plików graficznych, a następnie zapisywanie w edytowalnej formie. Co ważne – funkcja ta pojawia się nie tylko dla Windows 11 w obu liniach (czyli Copilot+ i zwykłych), ale również dla Windows 10. Można ją uruchomić za pomocą skrótu klawiaturowego Ctrl + T.

OCR w Windows 11 24H2


Z każdą kolejną aktualizacją systemu Windows zwiększa się integracja z Androidem, co jest dobrą rzeczą. A zapewne na tym jeszcze nie koniec. Kolejne aktualizacje będą usprawniać poszczególne funkcje systemu, podnosząc komfort jego użytkowana.