Chiński materiał w akcji. Jego twórcy przekroczyli granicę, która wydawała się nie do przejścia!

Naukowcy z Uniwersytetu w Syczuanie zaprezentowali światu wyjątkowy aerożel. Może on być wykorzystywany w celu odbijania światła słonecznego, w czym sprawdza się naprawdę dobrze.
Chiński materiał w akcji. Jego twórcy przekroczyli granicę, która wydawała się nie do przejścia!

Wręcz celująco, ponieważ mówimy o współczynniku odbicia światła wynoszącym 104%. Kluczową rolę w osiągniętym wyniku odgrywa zjawisko fotoluminescencji. Za jego sprawą promieniowanie elektromagnetyczne jest pochłaniane przez atomy, cząsteczki lub ciała stałe. Chińscy inżynierowie zaprezentowali szczegóły tej futurystycznej koncepcji na łamach Science

Czytaj też: Osiągnęli rzadko spotykany stan kwantowy. Tamtejsza temperatura była niemal najniższa we wszechświecie

Pojawia się pytanie: w jaki sposób taki materiał mógłby zostać wykorzystany? Jego twórcy podają za przykład tworzenie powierzchni chłodzących. Wyobraźmy sobie scenariusz, w którym chłodzimy budynek poprzez pokrycie jego ścian bądź dachu takim aerożelem. Dzięki wysokiemu współczynnikowi odbijania światła temperatura panująca wewnątrz byłaby zdecydowanie niższa, niż na zewnątrz.

Poza imponującą wydajnością w tym zakresie, chiński materiał wykazuje kilka innych zalet. Wśród jego mocnych stron wymienia się możliwość zapewniania chłodzenia radiacyjnego oraz biodegradowalność. Według członków zespołu badawczego wskaźnik odbijania wynoszący 104% jest zawdzięczany sieci utworzonej przez żelatynę i DNA. Dzięki temu możliwe jest łączenie chromoforów i hamowanie czegoś, co inżynierowie określają mianem niepromienistych skoków układu. W praktyce oznacza to wykorzystywanie warstwowej konstrukcji i zjawiska fotoluminescencji.

Zaprojektowany przez chińskich naukowców materiał na postać aerożelu, który osiąga aż 104% wydajności w zakresie odbijania światła słonecznego

Ze względu na przyjazny dla środowiska skład taki aerożel nie tylko wykazuje właściwości biodegradowalne. Dochodzą do tego szerokie możliwości z zakresu ponownego wykorzystania za sprawą recyklingu. Kiedy przyszła pora na testy, naukowcy wykazali, iż chiński materiał może przyczynić się do obniżenia temperatury o nawet 16 stopni Celsjusza. Taki wynik został uzyskany w warunkach silnego nasłonecznienia. 

Czytaj też: Pierwszy pasażerski samolot elektryczny od chińskiego giganta. Firma jest gotowa do masowej produkcji!

Chłodzenie radiacyjne, na potrzeby którego mógłby zostać wykorzystany ten materiał, powinno przełożyć się nie tylko na wysoką wydajność w zakresie redukcji temperatur. Dodajmy do tego korzystne działanie na rzecz ograniczenia zużycia energii, która w przeciwnym razie byłaby wykorzystywana na przykład do zasilania systemów klimatyzacyjnych. W ciągle nagrzewającym się świecie skupionym na redukcji emisji gazów cieplarnianych taki postęp może okazać się na wagę złota.