Człowiek niepotrzebny. Xiaomi otwiera fabrykę, która będzie działać non-stop bez udziału ludzi

Fabryka idealna, działająca przez 365 dni w roku, siedem dni w tygodniu i 24 godziny na dobę. W dodatku taka, która nie wymaga pracowników, a co za tym idzie – odpadają koszty związane z ich zatrudnieniem. To marzenie każdego producenta, zaś w przypadku Xiaomi marzenie to stało się faktem. Może nie tak całkiem do końca…
Xiaomi
Xiaomi

Chiński producent telefonów Xiaomi zbudował fabrykę – autonomiczną oraz inteligentną – która może nie tylko wyprodukować 10 milionów telefonów rocznie, ale także identyfikować i korygować na bieżąco problemy produkcyjne, optymalizując jednocześnie cały proces. Wszystko odbywa się niemal bez konieczności udziału “czynnika ludzkiego”.

Xiaomi idzie w przyszłość

Marki Xiaomi nikomu przedstawiać nie muszę. Ten producent przez lata wyrobił sobie mocną pozycję na rynku, a jego telefony, telewizory i inne sprzęty znalazły miliony nabywców na całym globie. O autonomicznej fabryce opowiedział jej dyrektor generalny – Lei Jun. Obiekt o powierzchni 79 000 metrów kwadratowych znajduje się w dzielnicy Changping na północno-wschodnich obrzeżach Pekinu. Wcześniej była tam również fabryka, ale klasyczna, z ludźmi na liniach produkcyjnych, która wypuszczała ok. miliona telefonów rocznie.

Teraz wydajność podskoczy dziesięciokrotnie. Zainstalowano tam 11 linii montażowych, które są w stanie produkować nadchodzące flagowe telefony MIX Fold 4 i MIX Flip ze stałą szybkością jednego egzemplarza co kilka sekund. Choć fabryka może działać 24 godziny na dobę bez ludzi, zamieszczony przez Lei materiał wideo pokazuje kilka osób w pomieszczeniu monitorującym platformę Xiaomi Hyper IMP – tak właśnie nazywa się inteligentna platforma produkcyjna.

Czytaj też: Xiaomi 15 Pro bez rekordowo szybkiego ładowania. To dobra informacja.

Tego typu fabryki, działające 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, nie są niczym nowym, ale obiekt Xiaomi najbardziej ze wszystkich ogranicza zapotrzebowanie na pracowników ludzkich, wykorzystując sztuczną inteligencję do identyfikowania i rozwiązywania wszelkich problemów, które mogą pojawić się podczas produkcji. IMP jest w stanie usprawnić przepływ procesów, podejmować decyzje i wykonywać polecenia. Może również realizować cyfrowe zarządzanie w pełnym scenariuszu, od zakupu surowców po dostawę.

Wszystko to sprawia, że ​​jest to fabryka, która – jak napisano w poście – będzie w stanie “samodzielnie ewoluować”. Inteligentna fabryka Xiaomi przenosi automatyzację do skrajności, potencjalnie zastępując tych, którzy diagnozowaliby lub naprawiali problemy z produkcją oraz pomagali optymalizować procesy.