Oprogramowanie antyszpiegowskie z czasów Windows XP pojawi się w systemie Windows 11

Kultowy system z rodziny Windows miał szereg programów zapobiegających szpiegowaniu, wykradaniu danych i mówiąc ogólnie – zabezpieczających przed szkodliwymi działaniami z zewnątrz. A skoro coś działało dobrze na Windows XP, czemu nie miałoby sprawdzić się na Windows 11?
Windows XP
Windows XP

W czasach systemu Windows XP narzędzie o nazwie xp-AntiSpy umożliwiało użytkownikom wyłączanie niektórych funkcji systemu operacyjnego. Aplikacja umożliwiała dostosowywanie ustawień prywatności, takich jak telemetria, usługi, programy startowe i inne oraz działała jako rodzaj oprogramowania antyszpiegującego. Jej ostatnia wersja wydana została ponad dekadę temu, w grudniu 2015 i to jako wersja beta ze wsparciem dla Windows 10. Ale teraz może powrócić. Czy z przytupem?

Jak na Windows XP, ale jednak inaczej

Oczywiście odrodzony xp-AntiSpy nie będzie stuprocentowo tym samym programem, co za czasów Windows XP. Powstał jego fork, opracowany przez użytkownika serwisu GitHub, Belima, który już wcześniej zdobył sobie popularność inną aplikacją – WinPilot. Nowa zmienia nieco nazwę – to już nie xp-AntiSpy, ale xd-Antispy. Jak możemy przeczytać na stronie projektu, owo “xd” ma oznaczać „eXtreme Defense”.

Podobnie jak oryginalna aplikacja, xd-AntiSpy umożliwia także użytkownikom wyłączanie oprogramowania szpiegującego i oprogramowania typu bloatware, takiego jak reklamy, niektóre funkcje przeglądarki Microsoft Edge, dane telemetryczne i inne. Aplikacja jest cały czas rozwijana, a najnowsza stabilna edycja nosi numer 4.0.4b.

xd-Antispy

Czytaj też: 22 lata kulturowego fenomenu. Krajobraz po Windows XP już nigdy nie będzie taki sam

Ponieważ zabezpieczeń nigdy dość, może zainteresuje Cię ten program? A jeśli zdarzało Ci się korzystać z xp-AntiSpy, warto się przekonać, jak wyewoluowała ta aplikacja. Znajdziesz ją tutaj.